آشنایی با اصول اساسی طراحی کاتالوگ حرفه ای

کاتالوگ توانایی جذب مشتریان بالقوه‌ای را دارد که ممکن بود هرگز پا به محل کسب شما نگذارند. وقتی در یابید واقعاً چه محتوایی در کاتالوگ حرفه ای خود قرار دهید و آن را به شیوه‌ای جذاب ارائه کنید قادر خواهید بود آن را از شکل یک‌ایده به ابزاری کاملاً تبلیغاتی و محسوس مبدل کنید. در این مقاله از عاج مگ سعی کردیم نکاتی را که به طراحی کاتالوگ حرفه ای کمک می‌کنند ذکر کنیم. با ما همراه باشید.

محتوای مورد نظر خود را گردآوری کنید.

تمام محتوای مورد نیاز خود را جمع‌آوری کنید. این محتوا می‌تواند شامل عکس محصولات، فهرست محصولات و ویژگی‌های اصلی آن‌ها، نظرات مشتریان در مورد کالا و در کل، هر چیزی که مشتری به آن‌ها نیاز دارد تا در مورد محصولات شما تصمیم بگیرد، باشد. در هر صورت بهتر است برای طراحی کاتالوگ حرفه ای با کارشناسان تولید و فروش مشورت کنید تا محصولات و برتری آن در بازار نسبت به دیگر رقیبان مد نظر قرار گیرد.
ممکن است کالایی دارای ویژگی کوچکی باشد که از نظر شما، چندان دارای برتری نباشد اما در بازار واقعی، آن مزیت و تفاوت کوچک، موجب فروش بیشتر کالا شود. در نهایت باید سلیقه مشتریان در رابطه با خرید کالا را نیز در نظر بگیرید.

از عکس‌های جذاب و تأثیرگذار برای کاتالوگ محصولات خود استفاده کنید.

می‌توانید برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، خودتان اقدام به عکاسی کنید اما فراموش نکنید طراحی کاتالوگ حرفه ای یک سرمایه است نه هزینه، پس بهتر است از یک عکاس حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.
عکس‌های تبلیغاتی حرفه ای، حاوی کیفیت، نور و ترکیب‌بندی هستند که تنها یک عکاس تبلیغاتی از پس آن بر می‌آید. عکس اولین چیزی است که مخاطب را به سمت خود جذب می‌کند. یک عکس جذاب مشتریان را ترغیب می‌کند تا توصیفات مربوط به آن را مطالعه کرده و اقدام به خرید کند.

ویژگی‌های محصولات خود را یادداشت کنید.

قبل از نوشتن محتوای کاتالوگ، تمام ویژگی را یاداشت کنید. می‌توانید قیمت را نیز درج کنید: مثلاً قیمت اصلی و قیمت تخفیف خورده.
لازم نیست تمام جزئیات محصولات خود را ارائه دهید، تنها به معرفی اطلاعاتی بپردازید که تصور می‌کنید به کمک آن‌ها، مشتری می‌تواند تصمیم درست بگیرد. می‌توانید وب سایت خود را در کاتالوگ طراحی شده قرار دهید تا مشتری برای اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کند.

اندازه مناسب کاتالوگ حرفه ای

کاتالوگ شما چه قرار است در هواپیما توزیع شود و چه در اتاق انتظار، همیشه باید اندازه مناسب داشته باشد. مشتریان با کاتالوگ‌های بزرگ و یا خیلی کوچک که نتوانند دید درستی نسبت به شما و محصول یا خدماتتان به دست آورند ارتباط برقرار نمی‌کنند.

تعداد صفحات کاتالوگ خود را تعیین کنید.

کاتالوگ شما باید آن قدر بزرگ باشد که تمام اطلاعات مورد نیاز مشتریان را معرفی کند و آن قدر مختصر و کوتاه که علاقه آن‌ها برای خواندن ادامه مطالب را حفظ کند.
اما در طراحی کاتالوگ حرفه ای زیاد وارد جرئیات نشوید و فهرست مطالب و محصولاتی که قرار است در یک صفحه کامل با خصوصیات آن‌ها درج شود را نیز فراموش نکنید.
همینطور یک صفحه اضافی برای معرفی تاریخچه شرکت در نظر بگیرید. می‌توانید شماره شرکت و آدرس وب سایت خود را نیز در پایین صفحه یا هر جای دیگر قرار دهید تا مشتری بتواند به راحتی به شما دسترسی پیدا کند.

ویژگی‌های محصولات خود را در طراحی کاتالوگ حرفه ای بیان کنید.

ویژگی محصولات باید مختصر، کوتاه و بین ۵۰ تا ۱۵۰ کلمه باشد و مزیت استفاده از آن را در بر داشته باشد. هرگز مزیت اصلی را فراموش نکنید. به عنوان مثال، بازیکنان گلف با پوشیدن دست کش‌های golfin مقاومت بیشتر آن را نسبت به دست کش‌های دیگر حس می‌کنند اما مهم‌تر از آن اینکه مشتریان با پوشیدن این دست کش‌ها به طرفداران آن تبدیل می‌شوند.
به مشتریان کمک کنید با خواندن اطلاعات موجود که در طراحی کاتالوگ حرفه ای لحاظ شده‌اند برای هر محصول تصمیم درست خود را بگیرند؛ از قیمت گرفته تا وزن و ابعاد. هر بخشی از کاتالوگ باید حاوی یک متن مقدماتی به اضافه نمایش فردی باشد که در حال استفاده از محصولات شرکت است. همچنین متنی کوتاه درباره مزایای کل دسته محصول بنویسید. برای اینکه خواننده با شما احساس راحتی بیشتری کند می‌توانید تاریخچه‌ای از خود شرکت معرفی کنید تا مشتریان در مورد شما بیشتر بدانند.

اطلاعات خود را سازماندهی کنید.

در ابتدا باید تصمیم بگیرید هر صفحه حاوی چه اطلاعاتی باشد. محصولات یکسان و مشابه را در یک بخش و نزدیک به هم قرار دهید.
به عنوان مثال، اگر در مورد کفش مردانه می‌نویسید می‌توانید در همان صفحه در مورد لژ آن کفش که ماندگاری کفش را بالاتر می‌برد مطلبی بنویسید، زیرا مردانی که به دنبال کفش‌های مرغوب هستند این مسأله را نیز در نظر می‌گیرند. این یکی از بهترین راه‌ها در طراحی کاتالوگ حرفه ای نشان دادن چیزی است که مشتریان حتی نمی‌دانستند به آن نیاز دارند.

برای سازماندهی کاتالوگ نیاز به یک لوگو، بخش مقدماتی در اولین صفحه و یک بخش معرفی محصولات در ادامه آن دارید. همینطور بخشی برای اطلاعات ضمانت نیاز دارید. کاتالوگ به گونه‌ای طراحی شود که محصولات هرگز از خاطر مشتریان پاک نشود. در طراحی به گونه‌ای منسجم عمل کنید به طوری که باعث سردرگمی بیننده نشود. با این حال باید بخشی را برای طراحی و رنگ و لعاب قسمت‌های بالا، پایین و گوشه‌های هر صفحه در نظر بگیرید.

از فیلر‌های قدرتمند در کاتالوگ خود بهره ببرید.

برخی مواقع، وقتی یک کاتالوگ ۴ صفحه‌ای طراحی کردید، نیاز به یک صفحه اضافی به عنوان فیلر دارید. این فیلر‌ها باعث ترویج هدف کاتالوگ شما که همان افزایش فروش است می‌شود. درج اطلاعات و تاریخچه شرکت، نظرات مشتریان و توصیه‌هایشان و یا ضمانتها، احساس راحتی بیشتری برای مشتری ایجاد می‌کند. هر چیزی که خیال مشتری را راحت کند و شرکت شما را قانونی و معتبر نشان دهد، اعتبار شما را افزایش می‌دهد.


طراحی روی جلد باید تأثیرگذار باشد.

روی جلد اولین چیزی است که به چشم مشتری بالقوه برخورد می‌کند و موفقیت کاتالوگ حرفه ای را رقم می‌زند. اگر طرح روی جلد نظر افراد را جلب نکند، مشتری از مطالعه مابقی کاتالوگ صرف نظر کرده و یا حتی آن را در سطل زباله میاندازد. از هر ویژگی خاص، تخفیفات یا هر عکس جذابی که می‌دانید استفاده کنید تا باعث تشویق مشتری به خواندن بقیه کاتالوگ شود. اگر کاتالوگ شما فصلی است از تِمی استفاده کنید که متناسب با فصل و یا تعطیلات پیش رو باشد.


یک فرم سفارش طراحی کنید.

با اینکه طراحی فرم سفارش کار خسته‌کننده‌ای است اما در نظر داشته باشید که اگر این فرم خیلی مبهم باشد می‌تواند نظر مشتری در مورد خرید را تغییر دهد.
درج اطلاعات خدمات مشتری راهی برای تماس مشتری با شما در طراحی کاتالوگ حرفه ای است. با این کار اگر مشتری با ابهامی در مورد محصول روبه رو است و یا اگر سؤالی در خصوص محصولات دارد، می‌تواند به راحتی با بخش خدمات مشتری تماس بگیرد و خرید خود را با خیال راحت انجام دهد. فراموش نکنید اطلاعاتی مانند نحوه ارسال و سفارش و تعداد خرید را عنوان کنید. اگر مشتری بتوانند به صورت آنلاین خرید کند این اطلاعات را در اختیار وی قرار دهید.


یک مدل آزمایشی طراحی کنید.

پیش از سفارش صد‌ها کاتالوگ، ابتدا‌یه نمونه کاتالوگ آزمایشی طراحی کنید. این امر باعث صرفه‌جویی در وقت و بررسی اشتباهات بصری و نحوه چیدمان مطالب می‌شود.
می‌توانید از یک متخصص طراحی کاتالوگ حرفه ای کمک بگیرید تا چیدمان صفحات شما در کاتالوگ را به بهترین نحو ممکن پیاده‌سازی کند. وقتی همه چیز آماده شد، آن را به چند مشتری بالقوه نشان دهید تا نظر و‌ایده خود را راجع به کاتالوگ عنوان کنند. سپس با خیال راحت کاتالوگ را چاپ کنید.


از کاتالوگ خود پرینت بگیرید.

اگر کاتالوگ شما ۴ صفحه است، خودتان پرینت کنید. اما استفاده از یک متخصص باعث صرفه‌جویی در وقت شده و کیفیت کاتالوگ را ارتقا می‌دهد، به این علت که در چاپ تبلیغاتی از تکنیک‌های مخصوص چاپ استفاده می‌شود. پیش از همه یک چاپ‌گر مطمئن با قیمت مناسب و متخصص در حرفه بیابید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *