از قدرت واژه‌ها برای برندینگ و بازاریابی استفاده کنید. معرفی 11 کلمه تبلیغاتی برای تاثیرگذاری بی‌نهایت بر روی مشتری‌ها

به نظر شما استفاده از کلمات تا چه حد می‌تواند در مؤثر واقع شدن بازاریابی و تبلیغات به ما کمک کند؟ اگر تا الان فکر می‌کردید که هر کلمه تبلیغاتی مثل سایر کلمه‌ها است باید بگوییم که اینطور نیست، یعنی شاید به ظاهر دو لغت هم معنا باشند اما تأثیر متفاوتی روی مخاطب می‌گذارند. در این مقاله از عاج مگ، چند نمونه از مهم‌ترین کلمه‌های تبلیغاتی تأثیرگذار بر مشتریان را باهم بررسی می‌کنیم.

رایگان

“رایگان” واژه‌ای است که کارایی بسیار زیادی دارد، اما همین کلمه، در طول سال‌های گذشته، مورد سواستفاده قرار گرفته است. وقتی محصولی واقعاً رایگان باشد، توجه مصرف‌کننده را جلب می‌کند. امروزه برای تلطیف حس منفی‌ای که این واژه به خود گرفته، به همراه کلمه‌های دیگر(از جمله نمونه آزمایشی یا نمونه رایگان) یا با یک ستاره * به کار برده می‌شود. با این حال اصطلاحاتی مثل نمونه رایگان، حمل و نقل رایگان، ارسال رایگان و یا یکی بخر دوتا ببر، این واژه را به یک کلمه تبلیغاتی قدرتمند تبدیل کرده است.

همین الان به عنوان کلمه تبلیغاتی

خشنودی لحظه‌ای یا آنی به خصوص در عصر حاضر که عصر حمل و نقل و سرعت است، برای مردم لذت بخش است. اصطلاحاتی مثل “همین الان می‌خوامش”، “دانلود فوری” و “ارسال فوری” از جمله مصادیق این اصطلاح قدرتمند هستند. به خصوص هنگامی که با کلمه‌های تبلیغاتی دیگری مثل رایگان به کار برود. حتماً شما هم در سایت‌ها دیده‌اید که نوشته: “همین الان” کلیک کنید تا از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید. یا برای دریافت رایگان فلان محصول، “همین الان” با ما تماس بگیرید.

آسان

واژه آسان هم، مثل سریع، واژه‌ای است که مردم دوست دارند، ساده یا راحت یک کلمه تبلیغاتی معجزه‌گر است. در حال حاضر افراد اکثرا به دنبال هر چه آسانتر کردن کار‌ها هستند. مثلاً جمله «پرداخت شما به آسانی بصورت آنلاین» انجام می‌پذیرد، می‌تواند تأثیر زیادی روی مخاطب در خرید و پرداخت داشته باشد.

بهترین

در مقابل واژه بدترین، که بار منفی زیادی دارد، واژه‌ی بهترین اگر در تبلیغات به صورت صحیح استفاده شود، بار مثبت فراوانی دارد و مخاطب را اغوا می‌کند. معمولاً افراد پرقدرت، دنبال بهترین‌ها هستند و “بهترین اتومبیل”، “بهترین گوشی در بازار”، ” بهترین ساعت” و بهترین‌های دیگر را می‌خواهند.
اگر در مدرسه “بهترین دانش‌آموز کلاس” شده باشید، تأثیر این واژه را به خوبی درک کرده‌اید. نکته مهم در اینجا این است که وقتی کلمه تبلیغاتی “بهترین” را به کار می‌برید، باید بهترین جنس را ارائه داده و خود، بهترین باشید. در غیر این صورت مشتری، ‌شانه‌ای بالا میاندازد و شما را نادیده می‌گیرد. مثلاً وقتی میگوئید بهترین قهوه جهان! باید مشخص کنید بر چه اساسی این حرف را می‌زنید و مشتری با چه استنادی باید حرف شما را باور کند.

جدید

ما از هرچیز “جدید” خوشمان می‌آید. حتی اگر در واقعیت همه چیز جدید نباشد، اما “نو”، “تازه”، “مدرن” و “جدید” کلماتی جذاب هستند. مردم همیشه به دنبال گوشی تلفن همراه مدل جدیدتر هستند و اخبارش را دنبال می‌کنند.
این در حالی است که شاید نسخه کنونی با نسخه بعدی، تفاوت‌های بسیار جزئی داشته باشد، اما چون واژه “جدید” در آن به کار رفته، مشتریان را جذب می‌کند. مردم همیشه دنبال “اتومبیل جدید”، “ماشین جدید” و یا “موبایل جدید” هستند. بنابراین کلمه تبلیغاتی جدید را دست کم نگیرید.

صرفه‌جویی

اگر در مورد این کلمه تبلیغاتی نظرسنجی کنید می‌بینید که ۹۹ درصد مردم صرفه‌جویی را دوست دارند، به خصوص صرفه‌جویی در پول! حتی ثروتمندان هم می‌خواهند در هنگام معامله، تا جایی که می‌شود، برایشان بصرفد! اگر بتوانیم برای کسی چیزی را ذخیره کنیم یا برایش صرفه‌جویی کنیم، احمقانه است که اینکار را نکنیم. مثلا فرض کنید شما به عنوان آژانس تبلیغاتی کاتالوگ طراحی می‌کنید ، اگر شعار تبلیغاتی شما صرفه‌جویی در هزینه‌های طراحی کاتالوگ باشد احتمالا مشتری‌های بیشتری شما را انتخاب می‌کنند.

واژه‌ی «شما یا تو» همواره مهم‌ترین و قدرتمندترین کلمه تبلیغاتی بوده است. وقتی حرف «شما» می‌شود، سرتاپا گوش می‌شوید. اگر من قول بدهم همه را ثروتمند کنم، ممکن است نظر شما جلب شود. اما… اگر قول بدهم که «شما» را ثروتمند کنم قصه عوض می‌شود.


البته مهم این است که در مورد چگونگی آن صحبت کنیم. چون در صورت بد صحبت کردن، ممکن است غیرقابل اعتماد به نظر برسید. صرفه‌جویی در وقت را فراموش نکنید. با اینکه ملموس نیست، اما در واقع وقت طلاست!
یک آژانس تبلیغاتی خوب باید بتواند برای جلب مخاطب بیشتر، از مؤثرترین کلمات، در بهترین زمان و مکان استفاده کند. آژانس تبلیغاتی عاج با داشتن کادر جوان، پویا و متخصص، آماده تبلیغ مؤثر محصول یا خدمت شماست. با یک تبلیغ خوب، بهتر دیده می‌شوید.

در ادامه با کلمه‌های تبلیغاتی بیشتری آشنا می‌شویم که نقش کلیدی در جذب مخاطب دارند و اگر در جای مناسب استفاده شوند می‌توانند تأثیر چشمگیری در تبلیغات و افزایش فروش داشته باشند. با ما همراه باشید.

کلمه تبلیغاتی اثبات شده

زمانی که مشتری با محصولی کاملاً جدید روبروست، نه نسخه جدیدی از یک محصول، قدم بزرگی باید بردارد چرا که مصرف‌کننده با یک ماهیت ناشناخته روبروست. آن‌ها می‌توانند صبر کنند و نظرات کسانی را که از محصول شما استفاده کردند را ببینند، یا از یک دوست سؤال کنند تا به یک مدرک یا اثبات برسند که محصول خوب است یا نه. استفاده از کلمه تبلیغاتی با مضمون اثبات کردن به این موضوع کمک می‌کند.
اما یک راه بهتر هم هست. خودتان این مدرک را ارائه دهید. مثلاً یک تولید‌کننده‌ی غذای گربه همیشه ادعا می‌کرد «۸ نفر از ۱۰ نفر خریدار این محصول گفته‌اند گربه‌هایشان این غذا را ترجیح می‌دهند». « ۸ نفر از ۱۰تا؟! خیلی خوبه! امتحانش می‌کنم». همانطور که در تبلیغات تلویزیونی هم دیده‌اید که در آن یک چیزی را اثبات می‌کنند یا مدرک ارائه می‌کنند. پس فقط حرف نزنید، ثابت کنید!


ضمانت

این کلمه تبلیغاتی راه نجات خیلی از کسب و کار‌ها است. شما در زندگی روزمره هم بسیار این واژه را به کار می‌گیرید. «ضمانت می‌کنم ساعت ۵ اینجا باشم» یا «ضمانت می‌کنم پولت را فردا برگردانم». در تبلیغات، «ضمانت» قولیست که یک ارائه دهنده خدمات یا فروشنده به مشتری خود می‌دهد.
هرکاری می‌کنید، فقط زمانی از آن استفاده کنید که مطمئنید می‌توانید این ضمانت را تحقق ببخشید یا دارای اعتبار زیادی هستید. «ضمانت بازگرداندن پول» بسیار قدرتمند و تأثیرگذار است زیرا در این صورت مشتری از امتحان کردن یک محصول جدید هراس ندارد. ورشکست می‌شوید؟! خیر.
معمولاً درصد بسیار ناچیزی از افراد هستند که آنقدر از محصول خریداری شده ناراضی باشند که بخواهند پولشان را پس بگیرند. ضمن اینکه گا‌هاً زمانی که این پروسه از مصرف‌کننده می‌گیرد، ارزشش را ندارد.

سلامت

این کلمه تبلیغاتی را این روز‌ها زیاد می‌شنویم و نه فقط وقتی که صحبت از سلامت جسم است. شاید رایج‌ترین هم خانواده مورد استفاده، «بهبود سلامت مالی» است، و جواب هم می‌دهد چراکه همه‌ی ما می‌دانیم سلامت به چه معناست. اگر شما بتوانید وعده‌ی سالم بودن بدهید، حال می‌خواهد سلامت غذایی باشد یا سلامت خدمات یا هر چیز دیگری، آن وقت دارید خوب عمل می‌کنید.
اما باز هم گوشزد می‌کنم، سوء استفاده نکنید. «کِی. اِف. سی» وقتی از آشپزخانه‌ی «سالم» خود صحبت می‌کرد این واژه را زیر سؤال می‌برد. مصرف‌کننده‌ها ممکن است گا‌هاً گول بخورند اما نه تا این اندازه!

نتیجه

یکی دیگر از کلماتی که در این زمینه مهم است، «نتیجه» است. نتیجه یعنی موفقیت. این کلمه پرقدرت است چرا که وعده‌ایست که خرید را معنا دار می‌کند. «خب، اگه نتیجه بده، ارزششو داره». اگر شما نتیجه را تضمین کنید، ریسکی کرده‌اید که اگر جواب دهد سود بسیاری عایدتان می‌شود.
همه ما دوست داریم این کلمه تبلیغاتی را بشنویم، حال می‌خواهد قول نتیجه از خدمتکار خانه باشد، یا حسابدارمان، یا رئیس جمهورمان! اگر آن‌ها نتیجه دهند، راضی هستید. اگر نه، خب! انتظار انتخاب دوباره نداشته باشند!


شما

واژه‌ی «شما یا تو» همواره مهم‌ترین و قدرتمندترین کلمه تبلیغاتی بوده است. «شما یا تو» در تبلیغات تأثیر شگرفی دارد، به یک دلیل! شخصی است. بیایید درباره‌ی شما حرف بزنیم. شما جذاب هستید و شما خودتان را جذاب می‌دانید. صادق باشید! وقتی حرف «شما» می‌شود، سرتاپا گوش می‌شوید. اگر من قول بدهم همه را ثروتمند کنم، ممکن است نظر شما جلب شود. اما… اگر قول بدهم که «شما» را ثروتمند کنم قصه عوض می‌شود.
«تو یا شما» کلمه‌ایست که باید هنگام صحبت با مشتریان مورد استفاده قرار گیرد، چون «شما» همان کسی است که در حال پرداختن به آن‌ها هستید و زمانی که این کار را می‌کنید، در مورد سوژه‌ی مورد علاقه‌ی آن شخص در حال صحبت هستید. پس «شما» کلمه‌ایست که «شما» همیشه باید در نظر داشته باشید.


جمع‌بندی

در این مقاله از عاج مگ درباره کلمه تبلیغاتی و جمله‌هایی که می‌توانید با این کلمه‌ها برای تأثیرگذاری در بازاریابی و فروش بیشتر داشته باشید، نوشتیم. بر همین اساس واژه‌هایی که در کپشن‌ها و متون تبلیغاتی معجزه می‌کنند عبارتند از رایگان، آسان، الان، بهترین، جدید، صرفه‌جویی، اثبات، ضمانت، سلامت، نتیجه و شما. با استفاده از این عبارت‌ها و نکاتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شده تعداد مشتریان خود را افزایش دهید و برند قوی‌تری بسازید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *