چگونه از اشتباهات رایج در طراحی لوگو جلوگیری کنیم

طراحی لوگو بر خلاف اسمش، یک فرایند پیچیده و زمان‌بر است اما نتیجه نهایی آن موفقیت بیشتر در برندینگ است. امروز در بلاگ عاج به ۱۰ اشتباه رایج در برندینگ اشاره می‌کنیم. با مطالعه این مقاله شما ضمن اینکه می‌دانید چه چیزی یک لوگوی واقعی است از سفارش لوگوی اشتباه هم پرهیز می‌کنید و در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید.
در ادامه با ما همراه باشید.

اگر فکر می‌کنید طراحی لوگو کار آسانی است، احتمالا خودتان طراح نیستید. طراحی یک لوگوی زیبا و کاربردی حتی برای طراحان حرفه‌ای و باتجربه هم چالش خلاقانه سختی محسوب می‌شود. روندی دشوار که نیازمند تحقیق، تخصص و دوراندیشی است. به همین دلیل باور داریم سپردن این کار به فامیل مدیر! و یا یک تازه‌کار، تقریبا هیچوقت نتیجه خوبی نخواهد داد.
اما حتی یک طراح بسیار توانمند هم ممکن است با مشکل روبرو شود. اشتباهات کوچک و بی‌توجهی‌های ساده می‌توانند بدون این که شما حتی متوجه شوید، روند طراحی لوگو – و نتیجه نهایی – را خراب کنند. به همین دلیل، بهتر است از اول بدانید باید چه کارهایی را انجام ندهید.

۱۰ اشتباه فاحش در طراحی لوگو

ما سابقه زیادی در طراحی لوگو داریم و برای همین می‌دانیم چطور به شما کمک کنیم اشتباهات تازه‌کارها را نداشته باشید. چه تازه طراحی‌ یک لوگو را شروع کرده‌ و چه در روند طراحی خود به بن‌بست رسیده‌ باشید، تعدادی از رایج‌ترین مشکلات و بهترین نکاتی که می‌تواند به شما برای طی این روند کمک کند را بررسی می‌کنیم.

پیروی نکردن از یک روند شهودی

اگر از تیم خود بخواهید که هم‌فکری (بارش فکری – Brainstorming ) کنند، شاید ۳ ایده و شاید هم ۳۰۰ ایده گیرتان بیاید. اگر از آنها بخواهید یکی از این ایده‌ها را انتخاب کنند (بدون هیچ راهنما، عنوان و یا استدلال)، احتمالا تیم شما نمی‌توانند این کار را انجام دهند. نتیجه؟ وارد دور بی پایانی از تکرار بی حاصل خواهید شد.
برای این که اعصاب همه افراد تیم از مدیر پروژه تا طراح را نجات دهید، ضروری است که روندی شفاف و شهودی داشته باشید که به شما کمک خواهد کرد لوگویی طراحی کنید که به درد شما می-خورد.

راه حل

از قبل برای جلسه‌های طوفان فکری برنامه‌ریزی کنید و از روش‌های شناخته شده استفاده کنید تا بتوانید جلسه را به سمت و سوی درست هدایت کنید. همچنین از اعضای تیم بخواهید تا قبل از شروع جلسه درباره طراحی لوگو و برندینگ فکر کنند.

سو برداشت از تعریف‌های طراحی لوگو

اگر می‌خواهید روند خلاقانه شما به راحتی پیش برود، باید مطمئن شوید همه زبان هم را می‌فهمند و دیدگاه مشترکی دارند. به همین دلیل، استفاده از اصطلاحات و عبارات درست اهمیت دارد.

راه‌حل

تعاریف لوگوی خود را بشناسید، خود عبارت لوگو یک اصطلاح فراگیر برای تمام تصاویر مرتبط با یک برند شده است؛ اما در طراحی لوگو، تعاریف مشخصی برای لوگومارک (logomark)، وردمارک (wordmark) و یا نشان ترکیبی (combination mark) وجود دارد.
لوگومارک است تصویری که یک برند را معرفی می کند (مثلا تیک معروف نایکی و یا سیب اپل). برای مجموعه column five، لوگومارک به شکل زیر است:
در لوگوتایپ/وردمارک نام برند که با فونت طراحی شده نوشته می-شود (مثل نوشته معروف روی کوکاکولا و یا فونت ساده گوچی).
نشان یا لوگو ترکیبی، یعنی قرار گرفتن هردوی لوگومارک و وردمارک کنار همدیگر (مثل چیزی که در لوگوی پوما می‌بینیم).
تصویر
برای داشتن انعطاف پذیری و تنوع، معمولا شرکت‌ها هرسه این موارد را با هم دارند. خیلی اوقات، زمانی که به لوگوی یک شرکت اشاره می‌شود، منظور نشان ترکیبی است.

انجام ندادن تحقیقات کافی

طراحی لوگو در اصل یک چالش ارتباطی است. چطور می‌خواهید ذات یک برند را با تصویر نشان دهید؟ برای انجام درست این کار، باید درک عمیقی از چیزی که قصد دارید آن را بیان کنید – یا بیان نکنید – داشته باشید. هرچقدر اطلاعات بیشتری داشته باشید، این کار را بهتر می‌توانید انجام دهید.
طراحان تازه‌کار (یا برندهایی که بی حوصله هستند) گاهی اوقات بدون این که آموزش کافی در مورد برند بدهند، مستقیما وارد مرحله طوفان فکری می‌شوند. نتیجه این کار همیشه یک لوگوی ضعیف است که نمی‌تواند برند را به خوبی نمایندگی کرده و یا ماهیت آن را بازتاب دهد.

راه‌حل

اطمینان حاصل کنید تا جایی که ممکن است اطلاعات دارید. بررسی دقیق برند که به صورت شفافی جزئیات مقصود و اهداف برند را شرح می‌دهد انجام دهید. بعد از به دست آوردن این اطلاعات می‌توانید یک بریف قوی برای طراحی بنویسید که کمک می‌کند اعضای تیم شما به دیدگاه مشترکی برسند (حتما در این بریف قید کنید که قصد دارید چه نوع برندی خلق کنید).

طراحی رنگی لوگو

یک لوگوی خوب باید بتواند به صورت مستقل خودش را نشان دهد و نیازی به رنگ نداشته باشد. با وجود این که مشخصا رنگ عنصر بسیار مهمی است، شروع کار طراحی لوگو با رنگ، ارزیابی این که طراحی شما واقعا خوب باشد را دشوار می‌کند. از این بدتر، طراحی‌هایی هم که واقعا درست هستند ممکن است به دلیل این که یکی از فلان رنگ خوشش نمی‌آید رد شوند.

راه‌حل

برای اطمینان از این که لوگوی طراحی شده شما واقعا کار می‌کند، اول آن را به صورت سیاه و سفید طراحی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا تعداد طراحی‌های خود (که احتمالا چندتایی گزینه دارید) را محدودتر کنید. بعد از این که آماده استفاده از رنگ در طراحی شدید، می‌توانید از راهنمای ما برای انتخاب رنگ درست برای برند استفاده کنید.

استفاده از تایپوگرافی یکسان برای وردمارک و محتوای برند

زمانی که صحبت از وردمارک شود، باید تایپوگرافی ساده و تمیز باشد. اما استفاده از یک طراحی حروف بدون دستکاری برای وردمارک (مثلا فونت Arial 12) هم درست نیست. چرا؟ به این دلیل که وردمارک شما باید شاخص، منحصر به فرد و نماینده زبان بصری برند شما باشد.

راه‌حل

البته می‌توانید از یک سبک حروف به عنوان مرجع الهام استفاده کنید (هم چنین سبک حروف انتخابی شما باید به خوبی همسو با وردمارک شما باشد)، اما در نهایت باید آن را به نوعی شخصی‌سازی کنید. برای راهنمایی بیشتر در مورد تایپوگرافی مناسب برند، راهنمای ما را مطالعه کنید.

استفاه از تصویرسازی متداول در طراحی لوگو

این مورد آنقدر بدیهی است که حتی نباید بیان شود، اما به هر حال به آن اشاره می‌کنیم. هیچ چیزی بیشتر از تصویر سازی معمولی و متداول نمی‌تواند برند شما را فراموش شدنی کند. مثال-های این مورد دست دادن دو نفر به عنوان نماد یک مجموعه و یا استفاده از لامپ به عنوان ایده و مواردی از این دست هستند. در واقع نکته اصلی این است که در طراحی لوگو برند از عناصر کلیشه‌ای استفاده نکنید.

راه‌حل

کاربرد طراحی لوگو پیدا کردن چیزی است که بتواند برند شما را نمایندگی کند، نه این که بیانگر یک ایده گنگ و کلی باشد. البته می‌توانید از نمادگرایی استفاده کنید، اما خلاق باشید و برای این کار از چیزهایی استفاده کنید که مستقیما پیام خود را به شما منتقل می‌کنند.

استفاده از تصاویر نامناسب (بدون این که حتی متوجه شوید)

از اهمیت جزئیات غافل نباشید، مخصوصا وقتی صحبت از طراحی باشد. از اشکال و فضای خالی می‌توان برای تقویت پیام برند به صورت موثر استفاه کرد. با این حال، ممکن است نتیجه این کار برعکس شود. لوگوهای زیادی دیده‌ایم که ناخواسته به دلیل شکل-های جنسی، انتقال پیام نامناسب در فضای خالی و مواردی از این دست، نتیجه عکس گرفته‌اند.

راه حل

زمانی که غرق در یک پروژه باشید، دشوار می‌توان اشکالات آن را دید. به همین دلیل توصیه همیشگی ما پرسیدن نظر از کسی است که نگاهی تازه به پروژه طراحی لوگو دارد.
فلِش ظریف کار شده در لوگوی فدکس (FedEx) یکی از بهترین‌ مثال‌ها در این مورد است، می‌توانید این فلش را در فاضی خالی بین E و X ببینید.

طراحی یک لوگوی بدون انعطاف

لوگوی شما به طرق مختلف و در اشکال گوناگونی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. لوگو باید بتواند به خوبی در نسخه چاپی، به صورت آنلاین و در اندازه‌های مختلفی کارا باشد (مثلا favicon وبسایت شما). اگر لوگوی شما خیلی پیچیده باشد، در اندازه‌های کوچک‌تر نتیجه خوبی نخواهد داد. اگر هم خیلی دم دستی باشد، به اندازه کافی متمایز نخواهد بود که جلب توجه کند.
یک لوگوی خوب باید در برابر آینده مقاوم باشد، یعنی بتواند همراه با برند شما رشد کند و در هر جایی که لازم دارید به کارتان بیاید.

راه‌حل

هم برای نسخه سایت و هم نسخه چاپی نسخه آزمایشی تهیه کنید تا ببینید لوگوی شما چطور تعبیر می‌شود. اگر نیاز به الهام بیشتری برای طراحی و یا سفارش لوگو دارید، نمونه‌های فوق‌العاده‌ای در اینترنت هستند که می‌توانید آن‌ها را جستجو کنید.

قربانی ذهن جمعی شدن( قربانی مد روز)

لوگوی شما باید منحصر به فرد و متمایز باشد. با این وجود گمراه شدن از مسیر تحت تاثیر ترندهای طراحی و یا حتی استانداردهای این صنعت بسیار محتمل است. در سالهای اخیر این موضوع به صورت فزاینده‌ای صدق می‌کند، زیرا صنایع به صورت کلی در حال هموژنیزه شدن (یکدست شدن) هستند.

راه‌حل

به خاطر داشته باشید که هدف شما حل مساله ارتباط و بیان است. طراحان لوگوی برند شما باید بتوانند، انتخاب هر المان و عنصر زیبایی‌شناسانه که مطابق با برند شماست را پشتیبانی کنند.

ارائه ندادن راهنمای مسیر برای لوگو

این یکی از متداول‌ترین اشتباهات تازه‌کارها است. حاضر نشوید سختی طراحی یک لوگو را به دوش بکشید و در نهایت اجازه دهید همه بتوانند با استفاده از آن به هر شکلی که دوست دارند، آن را خراب کنند.

راه‌حل

برای حفظ یکپارچگی هویت طراحی لوگوی برند خود، در کنار آن به طراحی کتاب برند هم توجه کنید و برای تدوین این کتابچه راهنما از نمونه کارهای سایرین هم استفاده کنید.

به یاد داشته باشید: هویت شما فراتر از لوگوی شماست

با وجود این که لوگو می‌تواند قابل شناسایی‌ترین عنصر هویتی شما باشد، راه‌های متعدد دیگری هم وجود دارند که می‌توانید بیان کنید چه کسی هستید و داستان شما چیست. برای راهنمایی بیشتر برای ایجاد یک برند قدرتمند:

  • استراتژی برند خود را کامل کنید تا اطمینان حاصل کنید هویت بصری شما با اهداف برندتان همسو باشد.
  • نکات مهم برای ایجاد هویت برند قدرتمند را مطالعه کنید و از چک-لیست طراحی هویت بصری جامع استفاده کنید.
  • از الگوی رایگان پیام برند استفاده کنید تا شعار، ارزش‌های افزوده و ستون‌های پیامی ایجاد کنید که داستانی منسجم و استوار تعریف می‌کنند.
  • یاد بگیرید چطور با استفاده از محتوای خود داستان برندی قدرتمند را تعریف کنید.

البته، اگر باز هم مشکل داشتید و یا زمان و منابع کافی در اختیار ندارید، از صحبت کردن درباره روش‌های موثر برای شما خرسند خواهیم شد. شما می‌توانید مطالب بلاگ عاج را دنبال کنید.

جمع‌بندی

طراحی لوگو برای یک برند به آگاهی رسانی از برند و ایجاد و ارتباط با مشتریان کمک می‌کند. در این شرایط فقط باید دقت کنید که اسیر اشتباهات رایج در طراحی لوگو نشوید. فرقی هم نمی‌کند که لوگوی برند را به صورت آنلاین سفارش دهید و یا از گرافیست تیم داخلی شرکت استفاده کنید؛ این اشتباهات بسیار رایج هستند و ما در این مقاله از بلاگ عاج تلاش کردیم، این موارد را مرور کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *