نکات طراحی اینفوگرافیک : 20 مورد از مهم‌ترین اصولی که به طراحی اینفوگرافیک جذاب می‌کنند

بطورکلی مطالعه حقایق علمی و بررسی اعداد و ارقام به تنهایی جذابیت لازم را فراهم نمی‌کنند مگر برای میلیاردری که در حال چک کردن حساب‌های بانکی خود باشد! خواه شما در حال تدریس در یک کلاس، نوشتن پست آموزشی و یا ارائه یک سخنرانی باشید، اصلاً کار راحتی نیست که نگذارید مخاطبتان به خواب نرود. اینجاست که اهمیت اینفوگرافیک‌ها آشکار می‌شود! در این مقاله عاج مگ، راز‌ها و نکات طراحی اینفوگرافیک را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید به کارگیری آن‌ها از این محتوای تصویری به عنوان یک ابزار بازاریابی استفاده کنید.

بطورکلی مطالعه حقایق علمی و بررسی اعداد و ارقام به تنهایی جذابیت لازم را فراهم نمی‌کنند مگر برای میلیاردری که در حال چک کردن حساب‌های بانکی خود باشد! خواه شما در حال تدریس در یک کلاس، نوشتن پست آموزشی و یا ارائه یک سخنرانی باشید، اصلاً کار راحتی نیست که نگذارید مخاطبتان به خواب نرود. اینجاست که اهمیت اینفوگرافیک‌ها آشکار می‌شود! در این مقاله عاج مگ، راز‌ها و نکات طراحی اینفوگرافیک را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید به کارگیری آن‌ها از این محتوای تصویری به عنوان یک ابزار بازاریابی استفاده کنید.

آزمایش با گرافیک‌ها


یکی از نکات طراحی اینفوگرافیک استفاده از اشکال، قاب‌ها، و خطوط است که به آسانی جذابیت بصری ایجاد می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از عکس‌ها و مطالب خود و با بکارگیر المان‌های کتابخانه Canva یک اینفوگرافیک شخصی و سفارشی بسازید.


به تصویر کشیدن اعداد


استفاده از آیکون‌ها، نمودار و جداول برای نمایش بصری آمار و ارقام معمولاً تأثیر بیشتری نسبت به نمایش ساده اعداد در اینفوگرافیک شما دارند. ابزار‌های طراحی اینفوگرافیک این امکان را به شما می‌دهند که با استفاده از ویژگی‌های جدید جداول و نمودار‌های مختلفی بسازید. اینگونه از طرح‌ها فرصتی را برایتان فراهم می‌کند که با استفاده از اطلاعاتی که خودتان بدست آورده‌اید اینفوگرافیک منحصر به خودتان را بسازید.

خلاقیت با استفاده از تایم لاین


یکی دیگر از نکات طراحی اینفوگرافیک استفاده از تایم لاین است. فرض کنیم یک اینفوگرافیک با ادغام تصویر سیگار و یک تایم لاین‌ایده بسیار جالب و ماندگاری را برای بیان تأثیرات مثبت ترک سیگار در طول زمان ایجاد می‌کنید. شما می‌توانید با جایگزین کردن آیکون‌ها و عکس‌ها و با بهره‌گیری از تصاویر استوک، اینوگرافیک شخصی خود را به آسانی طراحی کنید


فلو چارت بسازید


اینفوگرافیک‌های حاوی فلوچارت راهی بسیار خارق العاده برای نمایش مراحل مختلف فرآیند‌ها و طریقه ارتباط آن‌ها با یکدیگر است. مثلاً استفاده از خطوط ساده سفید و مجموعه‌ای از آیکون و تایپوگرافی یکی از نکات طراحی اینفوگرافیک در این سبک است. برای ساختن فلو چارت مدنظرتان می‌توانید بر اساس نیازتان، آیکون‌ها را تغییر دهید، حذف و یا اضافه کنید.


اینفوگرافیکی با چارت‌های مختلف بسازید


زمانیکه شما از المان‌های مختلفی نظیر نمودار‌ها، جداول و آیکون‌ها در اینفوگرافیک خود استفاده می‌کنید، درواقع این امکان برایتان فراهم شده که بدون اینکه برای مخاطبتان خسته‌کننده باشد به نکات مختلف و متنوعی اشاره کنید و نتایج را به نمایش بگذارید. براحتی با استفاده از آمار و نمودار، اینفوگرافیک مدنظرتان را طراحی کنید.


رنگ به عنوان یکی از نکات طراحی اینفوگرافیک


بعضی از اینفوگرافیک‌ها با این که حاوی متون طولانی هستند ولی با استفاده از رنگ‌های متناوب و کنار هم چیدن رنگ‌های مکمل ظاهر تصویر را برای خواننده جذاب و چشم نواز کرده است. اگر علاقه‌مند به مطالعه هماهنگی رنگ‌ها و تأثیرات آن‌ها هستید مقاله « را مشاهده کنید.

جداول مقایسه‌ای طراحی کنید


استفاده از اینفوگرافیک‌هایی حاوی جداول مقایسه‌ای یکی دیگر از نکات طراحی اینفوگرافیک برای مقایسه و بیان فواید کسب و کار و یا محصولاتتان نسبت به رقیب است که به برندینگ شما کمک می‌کند. شما به آسانی می‌توانید با اطلاعاتی که در اختیار دارید و آیکون‌ها و جداول مختلف چنین اینفوگرافیکی برای خود بسازید.


اتصال با خطوط نقطه چین


خطوط نقطه چین باعث می‌شوند که یک اینفوگرافیک ساده که نشان دهنده یک فرایند است، جالبتر به نظر برسد. خطوط نقطه چین سبک‌های مختلفی دارند و می‌توانید از آن‌ها در ضخامت‌ها و رنگ‌های مختلفی بهره بگیرید. اما نکته طراحی اینفوگرافیک با استفاده از نقطه چین این است که با استفاده بیش از حد از این عنصر، اینفوگرافیک را بی‌معنی نکنید.


از نماد‌ها برای نمایش نکات خود استفاده کنید


در اینفوگرافیک‌های مربوط به غذا، یکی از نکات طراحی اینفوگرافیک استفاده از نماد‌ها است که باعث شده محتوای آن برای خواننده جالب و قابل هضم شود. هزاران آیکون مختلف زیبا در فضای اینترنت موجود است که شما می‌توانید با تطبیق این الگو با موضوع مدنظرتان و بهره‌گیری از این امکانات رایگان اینفوگرافیک‌های خاص بسازید.


از طیف‌های رنگی استفاده کنید


گروهی از طراحان از طیف رنگ‌های پاستیلی و کرمی برای بالا بردن جذابیت بصری و محتوایی اینفوگرافیک استفاده کرده است. شما می‌توانید با ساختن طیف‌های رنگی مورد علاقه خودتان و قالب‌هایی که در اختیارتان قرار داده شده اینفوگرافیک‌های زیبایی بسازید. ترکیب رنگ‌ها یکی از اصول مهم ساخت اینفوگرافیک است.

از عکس‌ها استفاده کنید


با اینکه استفاده از آیکون در اینفوگرافیک‌ها رایج است، گاهی اوقات می‌توانید به وسیله عکس‌هایی با کیفیت بالا در اینفوگرافیک نظر خواننده را به نکات مطرح شده جلب کنید. شما می‌توانید از عکس‌هایی که خودتان تهیه کرده‌اید و یا عکس‌های از پیش آماده شده بهره بگیرید.


یک رزومه بصری ایجاد کنید


درخواستی برای شغل جدید داده‌اید؟ بهتر است با سبک مدرن رزومه‌های اینفوگرافیک از چهارچوب‌های قدیمی بیرون بیایید. آیکون‌ها، جداول و نمودار‌ها می‌توانند به راحتی مهارت‌ها، توانایی‌ها و موفقیت‌های شما را به نمایش بگذارند. شما می‌توانید با استفاده از فونت و اطلاعات شخصی خود یک رزومه اینفوگرافیکی طراحی کنید. ارسال رزومه‌های اینفوگرافیکی مخصوصاً برای آژانس‌های خلاقیت شانس استخدام شما را افزایش می‌دهد.


سادگی در نکات طراحی اینفوگرافیک


بیشتر مواقع سادگی بهترین انتخاب است. مثلاً گروهی از اینفوگرافیک‌ها از طرحی تمیز، چیدمان ساده رنگ‌ها و فونت بزرگ برای برای بیان بی‌پرده و رک و راست اطلاعات استفاده می‌کنند. شما می‌توانید از این مدل طرح‌ها الهام بگیرید و با استفاده از اطلاعات شخصی برای پروژه بعدی خود استفاده کنید.


نمودار‌های انیمیشنی بسازید


ایجاد توهم حرکت عناصر اینفوگرافیک به درک بیشتر محتوای آن کمک می‌کند. به همین دلیل در چند سال گذشته، رویکرد انیمیشن‌نگاری در اینفوگرافیک‌ها بیشتر به چشم می‌خورد. این موضوع به اندازه‌ای مهم بوده در لیست نکات طراحی اینفوگرافیک قرار در جایگاه بالایی قرار گرفته است.


به یک تم بچسبید


با وجود آیکون‌های یکپارچه و فونت‌هایی با پیکسل بالا، این اینفوگرافیک از تم بازی‌های قدیکی ویدیویی برای جذب مخاطبانش استفاده کرده است. انتخاب با شماست که از میان سبک‌های رترو یا مدرن، یکی را انتخاب کنید. اما صرفنظر از نوع انتخاب، حتماً در سراسر اینفوگرافیک به سبک انتخابی وفادار بمانید.


از نقشه استفاده کنید


برای اینفوگرافیک‌هایی بر پایه مکان‌یابی، ادغام کردن نقشه به همرا متن یکی از نکات طراحی اینفوگرافیک و افزایش جذابیت بصری است. نقشه‌ها البته انواع متفاوتی دارند؛ آن‌ها رنگی هستید، توپولوژی دارند و تعدادی از آن‌ها خیابان‌ها را نشان می‌دهند در حالی که بعضی از نقشه‌ها با اهداف خاصی مثل نمایش گونه‌های جانوری یا کانون‌های ژئوپلیتیک طراحی شده‌اند.


از یک طرح متناوب استفاده کنید


در اینجا منظور از طرح متناوب، استفاده مناسب و به جا از متن و تصویر در کنار همدیگر است و همین همزیستی متن و تصویر خودش یکی از نکات طراحی اینفوگرافیک است که باید مورد توجه طراحان قرار گیرد. اینفوگرافیک با طراحی متناوب می‌تواند برای هر موضوعی براساس اطلاعات، عکس‌ها، فونت‌ها و رنگ‌های مد نظر شما خلق شود.


راهنمای مرحله بعه مرحله بسازید


اینفوگرافیک‌های ساختار یافته ابزاری قدرتمند برای صاحبان کسب و کار هستند زیرا با تهیه راهنمای مرحله به مرحله می‌توانند به پروسه خرید مشتریان کمک کرده و اعتماد آن‌ها را جلب نماید. این گروه از اینفوگرافیک‌ها از خطوط، آیکون و رنگ‌های ساده برای نشان دادن هر گام استفاده می‌کنند.


تفکیک کنید


این اینفوگرفیک از خطوط و عکس‌ها برای تفکیک موضوعات استفاده می‌کنند. اینکار اطلاعات را قابل هضم کرده و نظر مخاطب را برای مدت زمان طولانی جذب می‌کند.


با شکل‌ها بازی کنید


خیلی سخت است که این سبک از اینفوگرافیک را نادیده بگیرید. وقتی در طرح خود از یک رنگ استفاده می‌کنید، شکل‌ها می‌تواند مثل یک کتاب مصور فشرده در قالب اینفوگرافیک نظر مخاطب را به خود جلب کند.


جمع‌بندی


در این مقاله از عاج به یکی از اشکال مهم محتوایی اشاره کردیم که همان اینفوگرافیک است. تسلط بر نکات طراحی اینفوگرافیک که به ۲۰ مورد از آن‌ها اشاره کردیم، به شما امکان می‌دهد تا بتوانید با طراحی اصولی اینفوگرافیک، نرخ تبدیل کسب و کارتان را افزایش داده و مشتریان بیشتری جذب کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *