تاثیر شگفت انگیز نوشتن برند استوری برای رشد کسب و کار

تا به حال، به روایت داستان برندتان فکر کرده‌اید؟ این روزها که مردم نسبت به بازاریابی برونگرا (وقفه‌ای) مقاوم شده‌اند، نوشتن برند استوری ، می‌تواند کلید بقای شما باشد.

برند استوری، یک ابزار جدید بازاریابی است که برخلاف بازاریابی برونگرا و مداخله جو، می‌کوشد با استفاده از از عناصر قصه‌گویی و شخصیت‌پردازی، به صمیمانه‌ترین شکل ممکن، داستان برند را برای مخاطبان‌ تعریف کند و آنها را به خرید سریع‌تر و بیشتر ترغیب نماید. موضوع این مقاله از مجله عاج، نحوه نگارش برند استوری و مزایای آن به عنوان یک ابزار بازاریابی نوین، موثر و نتیجه‌بخش است. در ادامه با ما همراه باشید.

مدت‌ها بود که در عرصه تبلیغات، بازاریابی وقفه‌ای (برونگرا) خدایی می‌کرد. منظورمان همان تبلیغات سنتی است که بی‌اجازه، در کار و زندگی مخاطب وقفه ایجاد می‌کرد تا برخلاف میل‌‌اش با او گفتگو کند. حالا دیگر مردم از این گفتگوی یک طرفه خسته شده‌اند. (بر طبق گزارش ویژه Edelman Trust Barometer در سال ۲۰۱۹ از هر چهار نفر، سه نفر به شدت از تبلیغات دوری می‌کنند) چون این روند باعث می‌شد مردم احساس کنند شرکت‌ها آنها را به شکل اسکناس می‌بینند.
اما با ظهور بازاریابی تعاملی، برندها فهمیدند که برای ایجاد رابطه عمیق با مخاطب، باید روی محتوا تمرکز کنند. حقیقت این است که مردم ذاتا مخالف برقراری ارتباط با برندها نیستند ولی نسبت به آن مشکوک‌اند. آنها رابطه‌ای صادقانه و درست می‌خواهند که بر مبنای اعتماد و احترام متقابل بنا شده باشد.

۸۱درصد مردم می‌گویند اعتماد، فاکتور مهمی در تصمیم‌گیری برای خرید است.

در واقع، آنها باید بدانند شما کی هستید؟ چرا باید به شما اهمیت بدهند و چه وجه اشتراکی با شما دارند؟ در نوشتن برند استوری هرچه بهتر به این سوالات پاسخ بدهید، ساده‌تر می‌توانید مردم را به سمت خود بکشید و با آنها رابطه‌ای ارزشمند ایجاد کنید.
اما چطور می‌شود این کار را به شکلی تاثیرگذار انجام داد؟ با به اشتراک گذاشتن داستان برندتان در هر قطعه محتوایی که تولید می‌کنید.

برند استوری چطور شکل می‌گیرد؟

داستان برند شما، مجموعه‌ی بسیاری از چیزهاست. از جمله اینکه چه کسی هستید، به چه چیزی اهمیت می‌دهید، چه می‌کنید، چگونه به مردم کمک می‌کنید و غیره. به طور خلاصه، نوشتن برند استوری، روایت این داستان است که چرا وجود دارید و چرا مردم باید بخواهند با شما تعامل داشته باشند.
وقتی که داستان برندتان را صادقانه و شفاف با مردم به اشتراک می‌گذارید به آنها اجازه می‌دهید پشت پرده را هم ببینند و به این ترتیب هم اعتماد به نفس و هم آسیب‌پذیری‌تان را برای آنها آشکار می‌کنید و همین دو چیز است که باعث می‌شود مردم برای ارتباط با شما، بسیار مشتاق‌تر باشند.

۵ مزیت بی‌نظیر داستان برند برای کسب و کار شما

عصر حاضر برای مارکترها هیجان‌انگیز است. عصری که این فرصت بی‌سابقه را به شما می‌دهد که از طریق محتوا با مردم گفتگو کنید. فرقی نمی‌کند وب‌سایت باشد یا ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی. به اشتراک گذاشتن داستان برند در نقاط تماس، یکی از موثرترین راه‌ها برای جلب توجه، تعامل و تشویق افراد به خرید است.
با این وجود ما برندهای زیادی را می‌بینیم که هنوز درباره نوشتن برند استوری (Brand Story) مردّد هستند. فرقی نمی‌کند بخاطر ترس از شفافیت باشد و یا به این دلیل که نمی‌دانند از کجا شروع کنند، به هر حال، این برندها بدون داستان برند، مزایای بسیاری را از دست می‌دهند.
اگر شما هم تا به حال مردد بوده‌اید، به این پنج دلیل، باید داستان برندتان را به اشتراک بگذارید.

۱. شما را متمایز می‌کند.

چه چیزی باعث می‌شود منحصر به فرد باشید؟ شاید طراحی محصول، شاید ویژگی‌های خدمات. در هر حال مردم می‌خواهند بدانند که دلیل تمایز شما چیست؟
شاید خودشیفتگی به نظر برسد، اما هر یک از اجزای داستان برند شما، بیش از آنکه فکر کنید برای مردم جذاب است. مواردی مثل اینکه چگونه به وجود آمدید، رشد کردید و یاد گرفتید خوب کار کنید و اینکه پای چه چیزی ایستاده‌اید.
ما سال‌ها درباره این چیزها با مشتریان‌مان صحبت کردیم و هرگز خسته نشدیم و از تلاش برای درک واقعی اینکه آنها چه کسی هستند و چه کاری انجام می‌دهند و چرا، دست برنداشتیم. به همین ترتیب، بسیار خوشحال می‌شویم وقتی مردم درباره چگونگی برند سازی ارتباطات خلاق عاج می‌پرسند. برای ما بسیار هیجان‌انگیز است که داستان‌مان را به اشتراک بگذاریم و درباره آنچه در حال ساختنش هستیم، صحبت کنیم.
خلاصه اینکه اگر بتوانید، جنبه‌های منحصر به فردتان را از طریق نوشتن برند استوری برجسته کنید، می‌توانید به راحتی از رقبای خود پیشی بگیرید.

۲. برند شما را به یک شخصیت انسانی تبدیل می‌کند.

مردم می خواهند با انسان‌ها تعامل داشته باشند. خوشبختانه، برند شما از انسان‌ها تشکیل شده است. وقتی از این راز پرده بردارید و این بخش از داستان برند خود را با مردم به اشتراک بگذارید، آنها بهتر می‌فهمند شما چه کسی هستید و از همه مهمتر، به شما اعتماد می‌کنند. (طبق گزارش ویژه Edelman Trust Barometer 2019 ، تنها ۳۴ ٪ از افراد به برندهای مورد استفاده خود اعتماد دارند.)
متأسفانه، بسیاری از برندها داستان‌ خود را با تمرکز بر ویژگی‌های محصول روایت می‌کنند و فرصت بزرگی را برای تأثیرگذاری از دست می‌دهند. در حالی که به اشتراک‌گذاری داستان برند، بهترین راه برای حذف فاصله با مخاطب، نشان دادن شفافیت و ایجاد روابط حقیقی‌تر است‌.

۳. کمک می کند افراد مناسب را جذب کنید.

مردم وقتی می‌بینند شرکت‌های بی‌مسئولیت، چه خسارت‌هایی به بار آورده‌اند، نسبت به برندهایی که به انسان‌ها اهمیت نمی‌دهند، بدبین می‌شوند و برای تعامل با آها تردید می‌کنند. این موضوع هم برای مصرف کنندگان و هم برای کارمندان بالقوه صدق می‌کند.

۷۲درصد مردم می‌گویند ارزش‌های برند، فاکتور مهمی در تصمیم‌گیری برای خرید است.

نوشتن برند استوری به شما امکان می‌دهد بیش از پیش ارتباط برقرار کنید. به این ترتیب می‌توانید به مردم نشان دهید که به چه چیزی باور دارید. وقتی ارزش‌های خود را بیان می‌کنید، باعث می‌شوید افراد آسان‌تر با شما همسو شوند. همچنین بهتر می‌توانید استعدادهایی را پیدا کنید که بخواهند با شما کار کنند.
به عنوان مثال، وقتی در ارائه هر پروپوزال، ارزش‌های اصلی خود را درج کنیم، به مشتریان بالقوه این احساس را می‌دهیم که اگر پیشنهاد ما را انتخاب کنند، بر طبق این ارزش‌ها کار خواهند کرد.از طرف دیگر، به اشتراک گذاشتن این بخش از داستان برند، به ما کمک می‌کند تا در برابر ارزش‌های خود پاسخگو بمانیم.
چند سال پیش تصمیم گرفتیم با برندهایی که ارزش‌هایشان با ارزش‌های ما متضاد است، کار نکنیم. در واقع، ما می‌دانستیم که وقتی تیم ما کاری را انجام دهد که به آن اعتقاد دارد و با آن ارتباط معنادار برقرار می‌کند، عملکرد بسیار بهتری خواهد داشت. از زمانی که این تصمیم را گرفتیم، بارها از ما خواسته شده است که برای کمپین‌های سیاسی و سازمان‌های بدسلیقه‌ای کار کنیم که بهشان اعتقاد نداریم. ولی ما از داستان برند خود محافظت کردیم و این چیزی است که به آن افتخار می کنیم.

۴. کمک می کند ارزش‌های خود را نمایان کنید.

بر طبق دانش مرسوم، دو راه برای رقابت یک کسب و کار وجود دارد: قیمت و ارزش.
رقابت بر سر قیمت، نه تنها ناخوشایند و ترسناک است بلکه مسابقه‌ای است که اکثر برندها نمی‌توانند برای همیشه ادامه بدهند، حتی اگر بخواهند. در بیشتر صنایع (به جز جراحی مغز و کشتی‌های موشکی)، همیشه فردی جوان‌تر با تیمی کوچکتر وجود دارد که می‌تواند مشابه آنچه شما ارائه می‌دهید را با هزینه کمتری ارائه کند. فکر می‌کنید مهم است که ارائۀ او کاملاً خوب نباشد؟ جواب منفی است. مگر اینکه کسب و کارتان را مانند آمازون مقیاس‌‌پذیر کنید و همه آنها را در بر بگیرید، وگرنه این یک مسابقه‌ی سقوط است حتی اگر بسیار کند باشد.
از طرف دیگر رقابت بر سر ارزش می‌تواند شما را در بازی نگه دارد. به ارزشی که ارائه می‌دهید فکر کنید. مخاطبان شما چه چیزی را تجربه می‌کنند؟ وقتی مردم از شما خرید می‌کنند واقعاً چه چیزی «به دست می‌آورند»؟
به عنوان مثال، کیک‌های کوچک اسپرینکلز با نوشتن برند استوری ، انقلابی در شیرینی‌پزی ایجاد کردند. آنها با تأکید مداوم بر کیفیت مواد تشکیل‌دهنده و مأموریت‌شان برای تولید خوشمزه‌ترین خوراکی‌ها، توانستند به مخاطبانشان بفهمانند که چرا کیک‌های ۳ دلاری آنها یک لذت بی‌نهایت است، نه یک شیرینی‌ گر‌ان‌قیمت.

۵. نوشتن داستان برند به شما اعتبار بیشتری می‌دهد.

حالا می‌رسیم به بخشی که بسیاری از مارکترها از تصدیق آن متنفرند: شما کنترل کاملی روی داستان برند خود ندارید. بخشی از داستان، آن چیزی است که شما بیان می کنید، بخشی دیگر چیزی است که مردم درک می‌کنند.
شاید ناامیدکننده بنظر برسد اما لااقل می‌توانید آن بخشی که در کنترل شماست را در اختیار بگیرید. اگر داستان برند خود را تبلیغ نکنید، مردم روایت‌های خود را درباره شما می‌نویسند یا بدتر از آن، شما را کاملاً نادیده می‌گیرند.
ما در جهانی زندگی می‌کنیم که روز به روز بیشتر به سمت شفافیت می‌رود. خوب یا بد، این محصول فرعی عصر اینترنت است. برای همین، خیلی بهتر است داستان برند خود را شخصا و با قصد قبلی بنویسید تا اینکه اینترنت به صورت پیش فرض چیزی را درباره شما تداعی کند.
به قول دوستمان دن مارتل، «قدرت، به کارآفرینی اعطا نمی‌شود که بهترین پیام را داشته باشد، بلکه به کارآفرینی اعطا می‌شود که مایل است آن را بیان کند».

چگونه نوشتن برند استوری را شروع کنیم؟

اگر داستانی عالی دارید و ضمنا مایل به روایت آن هستید، خوشبختانه نسبت به بقیه در وضعیت بهتری قرار دارید. اکنون زمان آن است که راه‌هایی را بیابید تا داستان خود را فعالانه به شیوه خود طراحی کنید و به مخاطب انتقال دهید.
با هویت برند خود شروع کنید. هویت برند شما شامل اهداف، چشم‌انداز، ماموریت و ارزش‌های شماست. این‌ها پایه و اساس داستان برند شما هستند. اگر هنوز هویت برند خود را تعیین نکرده‌اید، از کتاب کار رایگان هویت برند ما استفاده کنید.
یاد بگیرید چگونه یک داستان برند قوی بگویید. درباره علم داستان بیشتر بیاموزید و با استفاده از راهنمای ما برای بیان داستان برندتان، دریابید که چه چیزی باعث ایجاد یک داستان خوب می شود.
مطمئن شوید محتوای شما متناسب با برند شما است. انسجام و یکپارچگی، باعث می‌شود فرایند نوشتن برند استوری شما اثربخش باشد. به خصوص در مورد محتوا، مطمئن شوید محتوای شما به شکلی صحیح، با برند شما هماهنگ شده است. برای این منظور، از راهنمای ما برای پیدا کردن صدای برند، شخصیت و هویت بصری خود استفاده کنید.
با طوفان فکری، ایده‌های داستانی منحصربه‌فرد را بیابید. با ترسیم سفر خریدار شروع کنید تا بفهمید در هر مرحله چه داستان‌هایی باید تعریف کنید، و این نکات را به عنوان ایده‌های عالی برای ارائه داستان برند امتحان کنید.
از برندهای دیگر الهام بگیرید. نمونه‌های مورد علاقه ما از روایت داستان برند را بررسی کنید تا ببینید دیگران چگونه به شکلی اثرگذار روایت می‌کنند.

و اگر برای گفتن داستان خود به کمک نیاز دارید، با ما در تماس باشید. ما علاقه‌مندیم به برندها کمک کنیم تا برند استوری‌های شگفت انگیز بنویسند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *