نگاهی به مراحل مختلف طراحی کاتالوگ اینترنتی

طراحی کاتالوگ الکترونیکی یا به صورت اختصار e-catalogue نوعی چاپ دیجیتال است که محصولات را با هدف خرید در فضای مجازی و اینترنت معرفی می کند. شاید شما به دنبال نرم افزار مناسب یا نکاتی برای طراحی یک کاتالوگ الکترونیکی خوب هستید. این مقاله از عاج مگ نکات طراحی یک کاتالوگ الکترونیکی را برای شما بازگو می کند و در کنار آن پیشنهاداتی برای آن در اختیار شما می گذارد.

گام اول: برنامه ریزی

هر پروژه ای با یک برنامه ریزی شروع می شود. طراحی کاتالوگ الکترونیکی نیز از این قاعده مستثنی نیست. باید از پیش تعیین کنید که چه چیزی داخل کاتالوگ قرار گیرد، از کلکسیون محصولات گرفته تا متن ها، عکس ها و پیام ها. این گامی است که نمی توان از آن چشم پوشی نیست.

تعیین کنید چه چیزی داخل کاتالوگ الکترونیکی قرار می‌دهید.
این کاملاً به خود شما بستگی دارد که چه تعداد آیتم در کاتالوگ الکترونیکی خود قرار دهید. کاتالوگ التکترونیکی می‌تواند یک مجموعه ۱۵ قطعه‌ای یا ۵۰۰ قطعه‌ای باشد. اما همیشه به یاد داشته باشید هر چه مجموعه اقلام بزرگتر باشد کاتالوگ نیز بزرگتر می‌شود. نمی‌توان ۵۰ محصول را در یک برگه فشرده کرد. اسم آن دیگر کاتالوگ نیست.


در مورد گروه‌بندی محصولات تصمیم بگیرید. چه ترتیبی برای نشان دادن محصولات در نظر دارید و کدام یک را می‌خواهید برجسته‌تر نشان دهید. عکس خمیرمایه کاتالوگ است.
بدون عکس کاتالوگ هیچ جذابیتی ندارد. در صورت لزوم تصویری از افرادی که در حال استفاده از محصول شما هستند قرار دهید. با این کار محصولات را جذاب‌تر و قابل دسترس‌تر نشان می‌دهید. فراموش نکنید در کنار هر محصول نام، قیمت و لینک هر محصول را نیز قرار دهید.

گام دوم: طراحی کاتالوگ الکترونیکی


در این مرحله پروژه شما از تیم بازاریابی به تیم طراحی ارسال می‌شود. در شرکت‌های کوچک تیم‌های مجزا وجود ندارد. فقط کارمندان متفاوت وجود دارد. اشکالی ندارد. اصول کار یکی است. طراحی کاتالوگ الکترونیکی در هر صورت باید با شکل و شمایل برند (BOLd) شرکت هم خوانی داشته باشد.

مؤلفه‌های اصلی یک کاتالوگ الکترونیکی استاندارد به صورت زیر است:
نام محصول
عکس محصول
توصیف کوتاه
خصوصیات، اندازه، اطلاعات تحویل، تخفیفات، اطلاعات فنی محصول
مزایای محصول
قیمت
دکمه خرید/ لینک ارسال آسان ( آدرس فروشگاه در صورت وجود خرده فروش)
اصول طراحی کاتالوگ الکترونیکی
کاتالوگ را برای مشتریان طراحی کنید. در تمام فرآیند طراحی کاتالوگ الکترونیکی مشتریان را در ذهن داشته باشید و اجازه دهید آنان در تصمیم‌گیری در مورد سبک، رنگ، تصویر و.. به شما کمک کنند.

مهم‌ترین محصولات را در صفحه نخست قرار دهید، زیرا این صفحات مهم‌ترین صفحات کاتالوگ هستند. یکی از تفاوت‌های طراحی کاتالوگ الکترونیکی با نسخه‌های چاپی همین است که در این نوع کاتالوگ‌ها صفحه اول و صفحه آخر از ارزش بیشتری برخوردارند.

از تجمع بپرهیزید. در یک صفحه محصولات را بیش از حد کنار هم قرار ندهید. این کار باعث می‌شود محصولات در هم گم شوند و به چشم نیایند.

از پس زمینه شلوغ استفاده نکنید. شما می‌خواهید محصولات به چشم بیایند نه پس زمینه.

از تصاویر بزرگ استفاده کنید، زیرا توجه را بیشتر از تصاویر کوچک جلب می‌کند.

به صورت دو صفحه روبه روی هم طراحی کنید نه به صورت صفحات مجزا. خوانندگان بعد ازچاپ، طراحی کاتالوگ الکترونیکی را به این صورت نگاه می‌کنند. با رعایت کردن این نکته کاتالوگ الکترونیکی شما راحت‌تر قابل مطالعه خواهد شد.

اصول حرکت چشم بیننده را در نظر بگیرید. حرکت چشم معمولاً از گوشه سمت راست بالا شروع می‌شود و به صورت قطری به صفحه مقابل منتقل می‌شود. بنابراین محصولات شاخص را در این قطر قرار دهید.

مثال‌هایی از طراحی کاتالوگ الکترونیکی

این مثال نشان می‌دهد که چگونه می‌توان با استفاده از یک مدل محصولات خود را نمایش دهید. در سمت چپ یک مدل را می‌بینید که سندل به پا دارد و در سمت راست سه نوع سندل به همراه نام، قیمت و توصیف آن مشاهده می‌کنید. همچنین در پایین هر صفحه یک راه تماس و برقراری ارتباط قرار داده شده است و هر تصویر قابل کلیک است.

سوپر مارکت‌ها معمولاً محصولات ویژه خود را به صورت هفتگی درکاتالوگ‌های الکترونیکی معرفی می‌کنند. اغلب این طراحی‌ها ضعیف هستند. در این میان سوپرمارکت Aldi Spain یک استثناست. حتی اگر زبان اسپانیایی ندانید تصاویر این کاتالوگ و قیمت‌ها اطلاعات کافی را به خریدار نشان می‌دهد. در این نمونه هیچ لینکی وجود ندارد، زیرا محصولات تنها از طریق سوپرمارکت قابل خرید هستند.

این نمونه کاتالوگ الکترونیکی با بقیه متفاوت است. متن آن طولانی‌تر است، اما این خود یک‌ایده هوشمندانه است. وقتی این کاتالوگ الکترونیکی در کتابچه‌ها قرار گیرد خواننده ممکن است تمایل داشته باشد خلاصه‌ای از محصول را بداند و بعد تصمیم به خرید کند. کاتالوگ الکترونیکی حاوی هر اطلاعات مورد نیاز خریدار از جمله قیمت، خصوصیات، توصیف، شرح مؤلف است. تمام متنها در سمت راست به خوبی با تصاویر سمت چپ هماهنگی و توازن دارند.
از خصوصیت بارز این کاتالوگ دو زبانه بودن آن، عکس محصولات و مواد تشکیل دهنده و مزایای هر محصول است. در مورد لوازم آرایشی، تصاویر معمولاً با تصاویر مدل‌های خانم ترکیب شده‌اند که اگرچه در این صفحه دیده نمی‌شوند اما در صفحات دیگر وجود دارند.

گام سوم: نرم‌افزار کاتالوگ الکترونیکی خود را انتخاب کنید.


وقتی مرحله طراحی کاتالوگ الکترونیکی به پایان رسید باید آن را به صورت آنلاین نمایش دهید و یا آن را در وب سایت خود قرار داده و با خریداران و شرکای تجاری خود به اشتراک بگذارید. به عبارت دیگر، به یک سازنده کاتالوگ الکترونیکی نیاز دارید. ابزار‌های ساخت کاتالوگ الکترونیکی زیاد‌اند که برخی به صورت آنلاین و برخی به صورت آفلاین فعالیت می‌کنند. از ابزار‌های اصلی در ساخت کاتالوگ الکترونیکی می‌توان به Flipsnack، Issuu، FlippingBook، Joomag، Yumpu اشاره کرد. از این میان کار با Flipsnack بسیار راحت است. با این نرم‌افزار فایل پی دی اف شما به راحتی به قالب HTML۵ تبدیل می‌شود. این نرم‌افزار بر روی هر دستگاهی از جمله گوشی همراه قابل نصب است. شما می‌توانید ویدئو، کپشن و یا حتی کارت خرید نیز بر روی صفحه قرار دهید.

گام چهارم: به کاتالوگ الکترونیکی خود لینک اضافه کنید.


تمام کاتالوگ‌های الکترونیکی باید دارای لینک باشند، زیرا این مستقیم‌ترین راه برای دسترسی خریداران به کالا و محصولات است. در این راه دو گزینه وجود دارد:

یک لینک مستقیم در فاز طراحی قرار دهید ( به صورت هاپیرلیک در پی دی اف قرار دهید)
بعد از فاز طراحی، به کمک نرم‌افزار کاتالوگ الکترونیکی لینک را اضافه کنید. این کار به راحتی توسط Flipsnack انجام می‌شود.
یکی از ترفند‌های دیگر برای افزایش امکان خرید ترکیب لینک با یک عملیات است. مثلاً می‌توانید یک دکمه یا یک متن قرار دهید و در آن بنویسید: این محصول را خرید کنید، اکنون خرید کنید، برای دیدن جزئیات بیشتر و خرید کلیک کنید. خیلی ساده بر روی متن یک لایه شفاف قرار دهید و صفحه محصول را به فروشگاه آنلاین خود لینک دهید.

تا آنجا که می‌توانید خرید را برای مشتریان آسان کنید و کاتالوگ خود را به یک ابزار کارآمد فروش تبدیل کنید

گام پنجم: چاپ و توزیع کنید.


وقتی طراحی کاتالوگ الکترونیکی خود را چاپ کردید، آنرا در معرض عموم قرار دهید به طوری که راحت بتوان به صورت آنلاین به آن دست یافت. در این میان نکات زیر را در نظر داشته باشید:

بهینه‌سازی سئو
هر چیزی که با Flipsnack انتشار یابد در موتور‌های جستجو اندکس می‌شود. شما باید یک عنوان و شرح خوب قبل از چاپ انتخاب کنید. چون این انتخاب در موتور‌های جستجو لحاظ می‌شود. متن متا و توصیف، رتبه‌بندی و کلیک کردن شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. وقتی کاتالوگ الکترونیکی را انتشار دادید فقط اجازه دهید مشتریان کاتالوگ شما را ببینند. راه‌های زیادی برای ترویج کاتالوگ الکترونیکی شما وجود دارد:

بولتن خبری
یکی از بهترین راه‌ها برای جلب مشتری ارسال‌ای میل است به طوری که لینک‌ها به کاتالوگ و فروشگاه آنلاین متصل شود. کسانی که مایلند می‌توانند مستقیماً به فروشگاه سر بزنند، اما در ابتدا می‌خواهند کاتالوگ شما را ببینند.

رسانه‌های اجتماعی
لینک خود را در فیس بوک یا دیگ پلت فرم‌های اجتماعی قرار دهید، تا به همراهان شما در آنجا اعلام شود.

این گام‌ها برای طراحی کاتالوگ الکترونیکی لازم هستند. ‌امیدوارم این راهنما توانسته باشد طراحان، بازاریابان و یا مالکان تجاری را در تولید یک کاتالوگ موفق یاری داده باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *