چرا انتخاب یک آژانس خلاقیت مناسب برای برندینگ بسیار مهم است؟

ساخت برند یک شبه اتفاق نمی‌افتد و آژانس خلاقیت می‌تواند سرعت این اتفاق را بیشتر کند. ایجاد روابط قوی با مردم به تلاش زیادی نیاز دارد و بخش بزرگی از این کار طی فرآیند بازاریابی انجام می‌شود. اگر یک تیم داخلی قدرتمند نداشته باشید که به شما در تعریف داستانتان کمک کند، احتمالاً برای تدوین و اجرای استراتژی بازاریابی خود به کمی حمایت نیاز خواهید داشت. اما ممکن است جست‌و‌جو برای پیدا کردن شریک درستی که بتواند در این کار به شما کمک کند کمی گیج‌کننده باشد. انواع و اقسام آژانس‌ها وجود دارند؛ بنابراین چطور تشخیص بدهید بین یک آژانس خلاقیت، آژانس دیجیتال و یا آژانس تبلیغاتی، کدام را باید استخدام کنید؟

اینجا ما هرچیزی را که باید در مورد آژانس‌های خلاقیت بدانید برای شما توضیح خواهیم داد، از جمله اینکه: این آژانس‌ها چه هستند، چه تفاوتی دارند و چطور می‌توانید آژانس مناسب خودتان را پیدا کنید. در ادامه با عاج مگ همراه باشید.

آژانس خلاقیت چیست؟

«آژانس خلاقیت» اصطلاحی برای آژانسی است که خدمات متنوعی را در زمینه‌ی بازاریابی و تبلیغات ارائه می‌ دهد. در واقع اگر به هر گونه استراتژی، کار و یا ترویج (promotion) خلاقانه نیاز دارید، آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند.

با اینکه بعضی از آژانس‌های خلاقیت در یک زمینه بیشتر از سایر زمینه‌ها تخصص دارند، معمولاً خدمات زیر را ارائه می‌دهند:

 • خدمات استراتژی
  o استراتژی تبلیغات
  o استراتژی برند
  o استراتژی محتوا
  o استراتژی بازاریابی
  o استراتژی شبکه‌های اجتماعی
 • اندازه‌گیری و تحلیل
 • تولید محتوا (یا همان «خلاقیت»)
  o گزارش‌های سالانه
  o مطالعات موردی
  o وبلاگ‌ها و مقالات
  o برندسازی (Branding)
  o نوشتن متن تبلیغاتی یا همان کپی رایتینگ (copywriting)
  o ویراستاری انتشار یا همان کپی ادیتینگ (copyediting)
  o برنامه‌ریزی و انتشار محتوا
  o تصویرسازی داده‌ها
  o کتاب‌های الکترونیک
  o ویدئو‌های توضیحی
  o طراحی گرافیک
  o عکس‌نوشته‌های گرافیکی
  o محتوا‌های تعاملی (interactives)
  o ویدئو‌های انیمی‌شنی
  o موشن گرافیک
  o ارائه‌ها (Presentations)
  o مقالات سفید
  o ویدئو
  o موشن گرافیک‌ها (یا ویدئو‌های پویانمایی و انیمیشن)
  o محتوای کوتاه
  o عکاسی
  o طراحی و توسعه‌ی وب
 • خدمات ارتباطی
  o خرید رسانه
  o تبلیغات جانمایی پولی (Paid Placement)
  o محتوای حمایت‌شده یا دارای اسپانسر
  o بازاریابی با افراد تأثیرگذار یا اینفلوئنسر مارکتینگ
  o روابط عمومی

به طور خلاصه، آژانس خلاقیت در واقع تیمی از کارشناسان است که می‌توانند از استراتژی برند شما حمایت کنند. در کل، این تیم شامل ترکیبی از افراد زیر است:

 • کارگردانان هنری
 • مدیر‌های نوآوری
 • استراتژیست‌های محتوا و استراتژیست‌های برند
 • مدیران امور مشتریان یا اکانت منیجر‌ها (Account Directors/ Managers)
 • تهیه‌کنندگان
 • نویسندگان و ویراستار‌ها
 • ویدئوگرافر‌ها
 • طراحان وب و توسعه‌دهندگان وب‌
 • طراحان گرافیک
 • کارشناسان توزیع محتوا

بسته به ساختار آن، بعضی از آژانس‌های خلاقیت با شرکای متخصص، مثل یک شرکت سازنده‌ی ویدئو (video production house) نیز همکاری می‌کنند.

آژانس خلاقیت با سایر آژانس‌ها چه تفاوتی دارد؟

این یک سؤال رایج است. با اینکه آژانس دیجیتال مارکتینگ و آژانس تبلیغاتی خدماتی را ارائه می‌دهند که ممکن است با خدمات یک آژانس خلاقیت همپوشانی داشته باشد، بسیاری از آژانس‌ها فقط روی یک سرویس یا دسته‌ی خاص تمرکز می‌کنند.

یک بررسی اجمالی ساده نشان می‌دهد.

 • آژانس طراحی: خدمات طراحی برای انواع رسانه‌های تصویری، از جمله رسانه‌های چاپی و دیجیتالی را ارائه می‌کند.
 • آژانس دیجیتال: بر استراتژی بازاریابی دیجیتال، به ویژه سئو و تولید سرنخ (lead generation) تمرکز می‌کند.
 • آژانس تبلیغاتی: تمرکز ویژه‌ای روی تبلیغات (به صورت دیجیتال، تلویزیونی، رادیویی، چاپی و غیره) دارد. ممکن است خدمات بازاریابی ارائه دهد یا ارائه ندهد.
 • آژانس روابط عمومی: خدمات تبلیغاتی و توزیع محتوا را در راستای افزایش آگاهی از برند ارائه می‌کند.
 • آژانس سئو: روی استراتژی‌های مختلف سئوی داخلی (on-site)، بازاریابی موتور‌های جستجو، و تاکتیک‌های افزایش ترافیک و تولید سرنخ تمرکز می‌کند.
 • آژانس شبکه‌های اجتماعی: در استراتژی‌های اجتماعی و اکثر اوقات در زمینه‌ی مدیریت حساب‌های شبکه‌های اجتماعی تخصص دارد.

آژانس خلاقیت چطور می‌تواند به برند شما کمک کند؟


آژانس‌های خلاقیت خدمات زیادی را ارائه می‌کنند. چه نیاز داشته باشید نواقص موجود در تیم بازاریابیتان را رفع کنند و چه بخواهید کاملاً کنترل کار را به دست بگیرند، برند شما می‌تواند از بسیاری از جهات از کمک یک آژانس خلاقیت بهره‌مند شود.


چشم‌انداز تازه: وقتی که هرروز به صورت تمام وقت غرق در برند خود می‌شوید، ممکن است به راحتی از تصویر بزرگ‌تر غافل شوید. آژانس خلاقیت می‌تواند چشم‌انداز مورد نیاز برای هدایت یا بهبود استراتژی شما، و همچنین‌ایده‌های تازه برای کمک به شما در رسیدن به اهدافتان را فراهم کند. (راستی اگر در پیدا کردن‌ایده به مشکل برخوردید، اینجا ۹‌ایده‌ای که به شما کمک می‌کنند داستان برند خود را تعریف کنید را آورده‌ایم. )


اجرای تخصصی: آژانس‌های خلاقیت، تیمی از متخصصان بااستعدادی هستند که می‌توانند استراتژی‌های بازاریابی شما را تدوین و اجرا کنند. از توسعه‌دهندگان و طراحان گرفته تا کپی‌رایتر‌ها و کارشناسان تصویرسازی داده‌ها، آنها دانش و مهارت لازم برای تولید محتوا را دارند. همچنین از آنجاییکه هرروز با این وظایف سروکار دارند، می‌دانند بهترین روش‌ها چه هستند، چطور تجربه‌ی کاربری را بهبود ببخشند، چه محتوایی برای هر پلتفرم مناسب‌تر است، و چطور از محتوایی که تولید می‌کنید بیشترین بهره را ببرند.

اطلاعات محرمانه: مسلماً شما زیر و بم برند خودتان را می‌شناسید؛ اما تا چه اندازه از صنعت خود اطلاع دارید؟ رقبایتان را می‌شناسید؟ ترند‌های بازار اینترنتی (Trends in the marketplace) چطور؟ آژانس خلاقیت با طیف وسیعی از مشتریان در صنایع مختلف کار می‌کند. بنابراین آن‌ها در مورد چیز‌هایی که جواب می‌دهند، چیز‌هایی که جواب نمی‌دهند و عوامل شگفت‌انگیزی که می‌توانند نتایج شما را به طرز چشمگیری بهبود ببخشند، اطلاعات منحصربه‌فردی دارند. (ترجمه: شما می‌توانید از موفقیت‌های بزرگ و اشتباهات بزرگ برند‌های دیگر عبرت بگیرید بدون اینکه از برند خودتان به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده کنید. )

ارتباطات و شبکه‌های سازنده: یکی از رایج‌ترین دلایل درخواست کمک خارج سازمانی این است که برند شما دانش، پهنای باند و منابع لازم برای انجام کار‌های ضروری را ندارد. علاوه بر همه فن حریف بودن، یک آژانس دارای شبکه‌ای از تولیدکنندگان حرفه‌ای محتوا است. فرقی نمی‌کند دنبال استودیویی برای ساخت جدیدترین ویدئوی خودتان باشید یا یک توسعه‌دهنده برای کدنویسی یک وبسایت تعاملی؛ آژانس خلاقیت یا خودش مهارت لازم را دارد و یا با مراجعه به متخصصین، کار را برای شما انجام می‌دهد. (مخصوصاً اگر دنبال خدمات تخصصی که سخت پیدا می‌شوند هستید، این موضوع به شدت مفید است. )

تولید سریع: از آنجاییکه بسیاری از برند‌ها زیرساخت‌های مناسبی را برای مدیریت تولید تدوین نکرده‌اند، در اجرای استراتژی‌هایشان به مشکل برمی‌خورند. این موضوع قابل درک است؛ زیرا انواع مختلف محتوا به دانش و منابع متفاوتی نیاز دارند. (مخصوصاً اگر در زمینه‌ی بازاریابی محتوا کاملاً تازه‌کار باشید، راه‌اندازی یک عملیات محتوایی بسیار دشوار است. ) اما یک آژانس، ماشین پیچیده‌ای است که به تولید سریع و کارآمد انواع و اقسام محتوا عادت دارد. آن‌ها همچنین از موانع رایج، اشتباهات و یا خطراتی که می‌توانند تولید را مختل کنند آگاه هستند؛ در نتیجه بهتر می‌توانند از آن‌ها عبور کنند.

محتوای باکیفیت: کیفیت، یکپارچگی، و اصول سئو (cadence) برای یک عملیات موفق بازاریابی محتوا ضروری هستند. بسیاری از برند‌ها در رعایت حداقل یکی از این سه مورد و یا حتی هر سه‌ی آن‌ها به مشکل برمی‌خورند. اما یک آژانس خلاقیت با تخصص و زیرساخت قوی می‌تواند محتوای باکیفیتی را در حجم بالا تولید کند. آن‌ها همچنین مصمم هستند کار را به بهترین شکل انجام دهند؛ زیرا اگر شما برنده شوید، آن‌ها نیز برنده می‌شوند. آن‌ها سخت تلاش می‌کنند تا بهترین خلاقیت را برای برند شما پیدا کنند، حتی اگر این به معنای مخالفت با شما یا مبارزه برای‌ایده‌ای باشد که واقعاً به آن اعتقاد دارند.

یک مزیت دیگر؟ آن‌ها می‌توانند سپر بلای شما باشند. این ممکن است کمی بی‌رحمانه به نظر برسد، ولی ما به خوبی از نحوه‌ی کار بازاریابی آگاه هستیم. هیچکسی نمی‌خواهد شکست را گردن بگیرد اما اگر واقعاً مجبور باشید، همیشه می‌توانید سرزنش‌ها را برون‌سپاری کنید. البته یک آژانس خوب برای جلوگیری از شکست خوردن، به هر قیمتی تلاش خواهد کرد. اما اگر همه چیز خراب شد و لازم بود شغلتان را نجات دهید، می‌توانید آژانستان را سرزنش کنید. (فقط وقتی به سراغ کار بعدیتان می‌روید، آن‌ها را هم با خودتان ببرید. )

یا حتی بهتر، شما معمولاً می‌توانید آژانس‌های تبلیغات دارای خدمات کاملی را پیدا کنید که در صنعت خاص شما تخصص دارند و یا خدمات مربوط به آن را ارائه می‌دهند (مثل فناوری B۲B یا سرگرمی). این کار مزایای بیشتری را برای برند شما به همراه دارد؛ زیرا آن‌ها دارای بینش تخصصی هستند و می‌توانند توصیه‌های مناسبی را برای نیاز‌های منحصربه فرد شما ارائه دهند.

از کجا بدانید به یک آژانس خلاقیت نیاز دارید؟

همه‌ی برند‌ها به یک آژانس خلاقیت نیاز ندارند، به خصوص اگر یک عملیات منسجم و یا تیم داخلی داشته باشید که قادر به اجرای استراتژی بازاریابی شما باشد. با این حال، در صورتی که موارد زیر را در اختیار ندارید (یا در صورت کمبود این موارد)، می‌توانید از یک آژانس خلاق استفاده کنید:

 • منابع: بعضی از برند‌ها به دلیل محدودیت امکانات، دسترسی‌پذیری یا قابلیت دسترسی، اجرای استراتژی خود را دشوار می‌دانند. آژانس خلاقیت می‌تواند با فراهم کردن زیرساخت موردنیازتان، استراتژی شما را پشتیبانی کند.
 • دانش: یک آژانس خلاقیت با سازندگان متخصصی کار می‌کند که مهارت و تخصص لازم برای تولید انواع محتوا را دارند و از همه مهم‌تر، از بهترین شیوه‌ها پیروی می‌کنند.
 • پهنای باند: ممکن است تیم شما با پروژه‌های دیگر درگیر شود، به این معنی که پروژه‌های بازاریابی شما تا مدت زمان نامعلومی به تعویق می‌افتند و یا به آینده موکول می‌شوند. یک آژانس خلاقیت می‌تواند به شما کمک کند تا محتوای خلاقانه و باکیفیتی را در مقیاس بالا تولید کنید.
 • نتایج: اگر استراتژی فعلی شما نتایج دلخواهتان را کسب نکرده‌است، یک آژانس خلاقیت می‌تواند به شما در مورد چگونگی اصلاح، بهبود یا تجدید نظر در استراتژیتان مشورت بدهد.

اگر هنوز هم مطمئن نیستید یک آژانس چطور می‌تواند به شما کمک کند، اینجا نوشته‌ایم چگونه بفهمید به یک آژانس خلاقیت نیاز دارید، و چطور تصمیم بگیرید یک آژانس را استخدام کنید و یا از یک فریلنسر استفاده کنید.

چگونه یک آژانس خلاقیت پیدا کنید؟

پس از سال‌ها همکاری با صد‌ها برند طی یک دهه‌ی اخیر، ما می‌دانیم که در جستجوی یک آژانس خوب چه موانعی بر سر راه یک برند قرار می‌گیرد. با رعایت کردن نکات زیر می‌توان مطمئن شد که راه رسیدن به شریک مناسب تا حد امکان، هموار است.

بدانید می‌خواهید به چه هدفی برسید. لازم نیست دقیقاً بدانید می‌خواهید چه‌ایده‌های خلاقانه‌ای عملی شوند (اغلب به همین دلیل است که در وهله‌ی اول به دنبال یک آژانس خلاقیت می‌گردید)؛ اما باید قبل از استخدام یک آژانس، اهدافتان را بشناسید. هرچه مقاصد شما شفاف‌تر باشند، آژانس شما راه‌حل خلاقانه را راحت‌تر پیدا خواهد کرد. البته اگر از یک آژانس درخواست می‌کنید که استراتژی شما را هدایت کند چون خودتان مطمئن نیستید باید چه کاری انجام دهید، اشکالی ندارد. فقط مواظب باشید به آژانسی که اصلاً نمی‌داند به چه چیزی نیاز دارید، مراجعه نکنید.

در صنعت خود جست‌و‌جو کنید. آژانس‌های خلاقیت زیادی وجود دارند؛ به همین دلیل، پیدا کردن یک آژانس می‌تواند دلهره‌آور باشد. خوشبختانه آژانس‌هایی نیز وجود دارند که در صنایع خاصی تخصص دارند، مثل فناوری B۲B. آن‌ها با شناخت دقیقی که از چشم‌انداز دارند، به خوبی می‌توانند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کنند. اگر نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید، از همکاران و دوستانتان مشورت بگیرید؛ یا در گوگل جست‌و‌جو کنید. نکته: با اینکه استفاده از یک آژانس محلی راحت‌تر است، شاید یک آژانس خارج از محدوده‌ی شما انتخاب مناسب‌تری باشد. به لطف قدرت تکنولوژی، همکاری به اندازه‌ی گذشته چالش‌برانگیز نیست؛ پس نگذارید این فاصله، سد راه شما شود.

به دنبال نتایج اثبات‌شده بگردید. هر آژانسی که در کار خود خبره باشد، یک پورتفولیوی سالم دارد که علاوه بر نمونه کار‌ها، حاوی مطالعات موردی است که نتایج کارشان را به نمایش می‌گذارد. شما با بررسی کار‌های آژانس (و فهرست مشتری‌ها)، به سبک، مهارت و رویکرد خلاقانه‌ی آن‌ها پی خواهید برد. به طور‌ایده‌آل، آن‌ها قبلاً با افرادی از صنعت شما کار کرده و یا کمپین مدنظر شما را اجرا کرده‌اند. با این حال اگر چیزی که دنبالش می‌گردید را نمی‌بینید اما از حس و حال آژانس خوشتان آمده‌است، از آن‌ها نمونه‌های بیشتری بخواهید.

ببینید آیا تخصص خود را به اشتراک می‌گذارند یا خیر. یک آژانس خوب، به ارتقای صنعت خود اهمیت می‌دهد. بنابراین باید تخصص خود را به روش‌های دیگری مثل بلاگ‌ها، مقالات، کتاب‌ها، همکاری‌ها و یا مشارکت در انتشارات صنعت نشان دهد. این تمایل به اشتراک گذاشتن تخصص و حضور فعال در زمینه‌ی کاری خود، به خوبی نشان می‌دهد که آن‌ها در کارشان ماهر و مطمئن هستند.

به محتوای خودشان نگاه کنید. توجه کنید چطور خودشان را از طریق محتوایشان معرفی می‌کنند. سایت و شبکه‌های اجتماعیشان را بررسی کنید تا به شخصیت آن‌ها، اینکه تیم آن‌ها کیست و ارزش‌هایشان چیست، پی ببرید. طبیعتا می‌خواهید با کسانی کارکنید که با شما تفاهم دارند؛ اما در عین حال باید مطمئن شوید با کسانی کار می‌کنید که به گفته‌هایشان عمل می‌کنند و اهل شعار دادن نیستند.

مهم نیست سابقه‌ی کاری فردی در پورتفولیو چقدر درخشان باشد؛ یکی از مهم‌ترین عواملی که بر موفقیت شما تأثیر می‌گذارد این است که چقدر خوب می‌توانید کنار هم کار کنید. بنابراین با حوصله تحقیق کنید و با کاندیدا‌های احتمالی صحبت کنید. شاید عاشق سبک تصویرسازی یکی از آن‌ها باشید اما رویکردشان باب میل شما نباشد. یا ممکن است هم کار و هم ارزش‌های آن‌ها را تحسین کنید. تا وقتی که با آن‌ها صحبت نکنید باخبر نخواهید شد؛ بنابراین قبل از هر کاری تحقیق کنید.

ما توصیه می‌کنیم حداقل با ۳ آژانس مصاحبه کنید و از قبل سؤالاتتان را آماده کنید. این به معنای انجام یک مصاحبه‌ی خشک و رسمی نیست. مصاحبه می‌تواند به صورت غیررسمی و آزمایشی باشد، اما بهتر است یک چارچوب داشته باشید تا هم مکالمه را هدایت کند و هم به شما کمک کند اطلاعات موردنیاز خود را کسب کنید. چند سؤال خوب برای پرسیدن:

 • آیا شما ظرفیت لازم برای اجرای پروژه‌ی من را دارید؟ این تقریباً اولین سؤالی است که باید پرسید؛ زیرا همه چیز حول محور زمان‌بندی می‌چرخد. اگر آن‌ها در دسترس هستند، باید در مورد جدول زمانی پیش‌بینی شده برای پروژه‌های مشابه خود نیز سؤال کنید.
 • در حوزه‌ی کاری من چقدر تجربه دارید؟ چه در زمینه‌ی کاری شما متخصص باشند چه نباشند، خوب است پایگاه دانش (knowledge base) آن‌ها را محک بزنید.
 • با چه کسانی کار خواهم کرد؟ بخش‌های متحرک زیادی در بازاریابی دخیل هستند؛ سهام‌داران متعددی نیز وجود دارند. از استراتژی تا تولید محتوا، شما با افراد زیادی روبرو خواهید شد که کار‌های متفاوتی را انجام می‌دهند. بنابراین باید بدانید با چه کسانی در ارتباط خواهید بود، رویکرد کاری آن‌ها چگونه است و غیره.
 • فرآیند خلاقانه‌ی شما به چه شکل است؟ هر آژانسی منحصربفرد است اما همه‌ی آن‌ها باید فرآیند مشخصی برای انجام به موقع کار‌ها داشته باشند. از آژانس خود بخواهید فرایندشان را از ابتدا تا انتها، با دقت برای شما توضیح دهند.
 • میزان کار تولیدشده توسط کارکنان شما در مقایسه با میزان کار‌هایی که برون‌سپاری می‌کنید چقدر است؟

در دنیای آژانس‌های خلاقیت، همکاری با شرکای خلاق قراردادی مثل شرکت‌های فیلمسازی و یا آهنگساز‌ها غیر معمول نیست. (یکی از مزایای آژانس‌ها این است که شبکه‌ای از افراد حرفه‌ای و آماده به کار را در اختیار دارند. ) با این وجود، باید بدانید تیم خلاقیت شما چه کسانی خواهند بود.

آیا می‌توانید قیمت‌گذاری جز به جز ارائه دهید؟ شفافیت در اینجا مهم است؛ زیرا خزش دامنه (scope creep) می‌تواند مشکل بزرگی باشد. باید دقیقاً بدانید در ازای چه چیزی پول پرداخت خواهید کرد. اگر نمی‌توانند چیزی که مدنظر شما است را فراهم کنند، بیخیال آن‌ها شوید.

نکته: مطمئن شوید آن‌ها هم با شما مصاحبه می‌کنند. شما می‌خواهید یک رابطه‌ی مثبت برقرار کنید، پس آژانس شما هم باید علاقمند و متعهد باشد و از شما سؤال بپرسد. (آژانس‌هایی که به همکاری با شریک مناسب اهمیت می‌دهند احتمالاً خودشان هم گزینه‌ی بهتری برای شراکت خواهند بود. )

در طول فرآیند به ندای درونیتان گوش دهید. شما می‌خواهید با آژانسی کار کنید که دوستانه، پاسخگو و مشتاق ایجاد یک رابطه‌ی طولانی‌مدت با شما باشد. اگر از ابتدا این حس را از آن‌ها نگرفتید، دنبال آژانس دیگری باشید که این احساسات را در شما ایجاد کند.

جمع‌بندی

در این مقاله از عاج مگ به این پرسش پاسخ دادیم که آژانس خلاقیت چیست و گفتیم که یک آژانس خلاقیت چه کار‌هایی انجام می‌دهید و چگونه می‌توانیم بهترین آژانس خلاقیت را برای موفقیت برند‌مان پیدا کنیم. بر اساس این مقاله البته تفاوت‌هایی بین آژانس خلاقیت، آژانس تبلیغاتی و آژانس دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که باعث می‌شود در انتخاب نهایی آن‌ها بیشتر دقت کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *