هنر طراحی منو رستوران با تاکید بر اهداف برندینگ و جذب مشتری

یک رستوران یا کافه باید یک منوی جذاب و به یاد ماندنی داشته باشد. هدف یک منو باید این باشد که بدون اعمال محدودیتی لیست تمامی غذاها ونوشیدنی ها را به همراه قیمت در برداشته باشد. طراحی منو نه تنها تبلیغی برای رستوران شماست بلکه بیانگر هویت رستوران شما نیز هست. وقتی طراحی منوی رستوران و یا کافه خود را بخوبی انجام دهید، مشتریان ثابت و وفادار به سمت شما جذب خواهند شد. در این مقاله از عاج مگ اصول طراحی منو رستوران را بررسی می‌کنیم.

کسب و کار در زمینه رستوران داری، فضایی بسیار رقابتی دارد. اگر شما یک کافه را اداره میکنید، باید برای رونق کسب و کار خود یک استراتژی هوشمندانه داشته باشید. البته که کار بسیار دشواریست، ۶۰% از رستورانهای ایالات متحده در همان سال اول تاسیس تعطیل میشوند. تعداد اندکی از رستورانهای باقیمانده تا ۵ سال پس از تاسیس نیز دوام می آورند. این آمار به این معناست که طراحی منوی رستوران شما میتواند یک نقش کلیدی در موفقیت کسب و کارتان داشته باشد. فراموش نکنید که منوی رستوران اولین چیزیست که روی مشتری تاثیر خواهد گذاشت.

طراحی منو رستوران یکی از ارزانترین ولی تاثیرگذارترین ابزار بازاریابی رستورانهاست. مشتریان معمولا قبل از اینکه غذا و یا نوشیدنی را سفارش بدهند، کل منو را مطالعه میکنند. پس منویی را طراحی کنید که باعث افزایش اعتبار برند رستوران شما بشود. همچنین لازم است که اولویت مشتریان را در نظر بگیرید. ما در اینجا درمورد نکاتی صحبت خواهیم کرد که با استفاده از آنها میتوانید منویی طراحی کنید که برای مشتریان کارآمدتر باشد.

نکاتی برای افزایش مشتریان ثابت از طریق طراحی منو

پیش از آنکه شروع به طراحی منو رستوران کنید، مطمئن شوید که اطلاعات کافی درمورد رقبایی که در نزدیکی شما هستند، دارید. وبسایت آنها را بازدید کنید. اکثر آنها برای رزرو آنلاین وبسایت دارند. قطعا منوی آنها در وبسایتشان نیز موجود است. نگاه دقیقی به منوها بندازید، اینکار قطعا به شما در طراحی یک منوی منحصر بفرد کمک خواهد کرد. درمدتی که از وبسایت رقیب خود بازدید میکنید، به طراحی وبسایت نیز توجه کنید. توجه داشته باشید که عناصر و رنگهایی که در وبسایت بکار رفته حتما در منو نیز از آنها استفاده شده است. پس وبسایت را زیر ذره بین نگاه کنید!


طرح بندی منو رستوران


پس از اینکه اطلاعات کافی درمورد رقبای خود و منوی آنها کسب کردید، حالا نوبت شماست که طراحی منوی رستوران خود را شروع کنید. طرح بندی منوی شما باید کاملا واضح باشد. به این معنی که جایگذاری هرچیزی مثل رنگ، نوشته، تصویر و … باید حساب شده باشد.

بطور مثال، نوشیدنی ها را در ابتدای منو قرار دهید. به این دلیل که بیشتر مشتریان دوست دارند پیش از خوردن غذای اصلی، یک نوشیدنی سفارش بدهند. پس نوشیدنی ها را در بالای پیش غذا درج کنید.


رنگ و فونت


اطمینان حاصل کنید که رنگ و فونتی که برای منو انتخاب کرده اید، بازتابی از زمینه یا تم رستوران شما باشد. بطور مثال رنگهای پرتحرک مثل بنفش، فیروزه ای، قرمز و سبز برای رستورانی با تم مکزیکی بسیار مناسب است. همچنین فونت منو هم باید تاثیر گرفته از تم رستوران باشد، مثلا اگر یک رستوران فرانسوی دارید بهتر است از فونت ساده کلاسیک استفاده کنید. اگر یک رستوران مدرن دارید از فونت فانتزی استفاده کنید.نکته قابل توجه دیگر این است که طراحی منو رستوران شما باید با کارت ویزیت، بروشور، وبسایت، آگهی و سایر ابزارهای بازاریابی هماهنگ باشد.


به عکسها توجه کنید


در یک منوی حرفه ای، باید از عکسهای مناسب استفاده شود. وقتی عکس غذاها در منو درج میشود، انتخاب هم برای مشتری آسان میشود. پس از یک عکاس حرفه ای بخواهید که عکسهای خوب و با کیفیت از غذاها بگیرد. توجه داشته باشید که تعداد عکسها نباید زیاد باشد. سعی کنید توضیحات راجع به غذا بیشتر بصورت نوشتاری باشد. مشتری میخواهد مواد تشکیل دهنده غذایی را که سفارش میدهد را بداند.

برای اینکه منو رستوران شما خاص و منحصر بفرد باشد میتوانید از طراحی های گرافیکی هم استفاده کنید، فراموش نکنید که طرحهای گرافیکی شما کیفیت بالایی باید داشته باشد.


مینیمالیسم را فراموش نکنید


یک منوی خوب باید به سرعت روی مشتری تاثیر بگذارد. رعایت مینیمالیسم اینروزها بسیار رواج پیدا کرده است. یعنی اینکه از حداقل ها برای طراحی منوی خود استفاده کنید. نه تنها در طراحی منو، بلکه برای طراحی سایر عناصر بازاریابی نیز مینیمالیسم بسیار حائز اهمیت است.
در این سبک از طراحی حفظ سادگی بسیار اهمیت دارد. هرگونه عناصر اضافه را کنار بگذارید. پس، از تصاویر کمتر و فونت ساده استفاده کنید و سعی داشته باشید که توصیفتان از جزئیات غذا، شفاف و خوشایند باشد. برای نشان دادن اهمیت محتوا، بین توضیحات از فاصله های زیاد استفاده کنید. بهتر است که منو یک قاب ساده مستطیلی داشته باشد.

نکاتی که در بالا راجع به آنها صحبت کردیم برای طراحی یک منو برای رستوران بسیار کلیدی و مهم هستند. توجه داشته باشید که هدف از داشتن منو، کمک به مشتری برای سفارش غذا از بین طیف گسترده ای از غذاهاست. پس تمام جزئیات باید واضح و روشن طراحی شده باشد. هرچه که طراحی منو جذابتر باشد، اعتبار رستوران هم بیشتر خواهد شد.
در ادامه دو نمونه منو رستوران را خواهیم دید، که شکل صحیحی ازطراحی منو را به ما نشان میدهند.

Emirati Treat


Emirati Treat رستورانی در امارات متحده عربی است. طراحی این منو بسیار ساده است. تمامی غذاهای این رستوران در ستونهایی بصورت منظم نوشته شده است. در هر ستون دسته خاصی از غذاها وجود دارد.
در اولین ستون این منو، غذاهای مخصوص خیلی معروف این رستوران وجود دارد. مشتری براحتی میتواند خیلی سریع، معروفترین غذاهای رستوران را سفارش دهد یا اینکه پیش از سفارش غذا، با صرف زمان بیشتری جزییات مربوط به سایر غذاها را مطالعه کند. طراحی آن بسیار رنگارنگ و گیراست و گزینه های زیادی را برای انتخاب پیش روی مشتری میگذارد.

جالب است که طراح برای جلوگیری از یکنواختی منو از عکس غذاها در اندازه های مختلف، فونت مخصوص به زبان عربی و جعبه های کوچکی از عکسها و توضیحات استفاده کرده است.


Choza Taqueria


Choza Taqueria یک مجموعه تهیه غذای خیابانی با غذاهای مکزیکی است که از سس سالسای خانگی در غذاها استفاده میکند. در منوی آن خیلی ساده و مرتب بشقابهای صبحانه، غذای اصلی، غذاهای مخصوص و … طوری قرار داده شده اند که مشتری به راحتی میتواند سفارش دهد. در طراحی منو تنها از یک رنگ و یک فونت ساده استفاده شده است. برای جذابیت بیشتر اندازه فونت نوشته ها با هم متفاوت است. طراحی این منو با اینکه ساده است ولی تمام موارد بصورت منحصربفردی در آن گنجانده شده است.

آیا برای رستوران خود به فکر طراحی یک منو هستید؟ لازم نیست که بودجه زیادی صرف اینکار کنید. نباید نگران این موضوع باشید، شما میتوانید از طریق عضویت در بازارهای طراحی مختلف، در زمانی اندک و با بودجه کم صاحب ایده های مختلفی شوید. تمام آنچه که نیاز دارید را در قالب یک مسابقه بین تعدادی از طراحان در بازارهای طراحی قرار دهید تا با یک هزینه مقرون به صرفه صاحب یک منوی خوب شوید. همچنین بازارهای طراحی تضمین میکنند که درصورت عدم رضایت شما از طرح ارائه شده، کل مبلغ پرداختی را بازگرداند.


جمع بندی


طراحی منو، ابزاری برای جذب مشتری ثابت و وفادار است. توجه کنید که طراحی باید ساده و مینیمال باشد و رنگها و فونتهای به کار برده شده با تم رستوران همخوانی داشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *