سایز کارت ویزیت در کشورهای جهان و نکات مهم در طراحی این کارت

با یک نگاه اجمالی به اطراف خود متوجه می‌شوید که اکثر قریب به اتفاق کارت‌های ویزیت سایز یکسانی دارند. در دهه‌های گذشته افرادی تصمیم گرفتند که کارت‌های ویزیت امریکایی باید اندازه ۳. ۵x۲ داشته باشد، و تا به الان همین اندازه ثابت مانده است. تا زمانیکه این اندازه به یک قانون نانوشته تبدیل شده و همگی از آن پیروی می‌کنند، لزومی ندارد که شما هم همینکار را انجام دهید. درحقیقت این به نفع شماست که از یک شکل و اندازه متفاوت استفاده کنید. در دریایی از کارت ویزیت‌های مشابه مستطیل شکل، سایز کارت ویزیت شما می‌تواند منحصربفرد بوده و در ذهن‌ها ماندگار شود. اما عمل کردن خارج از چهارچوب ممکن است یکسری نکات منفی هم با خود به همراه داشته باشد. ما در ادامه این مقاله جالب از عاج مگ، نکاتی را که لازم است درمورد سایز کارت ویزیت بدانید، ذکر خواهیم کرد.

۱. بهتر است سایز استاندارد کارت ویزیت را رعایت کنیم


با یادآوری کلمه کارت ویزیت معمولاً یک تصویر استاندارد از رزولوشن و سایز کارت در ذهن پدیدار می‌شود. البته بزرگترین منفعت استفاده از اندازه‌های استاندارد هزینه چاپ آن است. شما می‌توانید از طیف گسترده‌ای از خدمات چاپ استفاده کنید، یعنی قادر خواهید بود با تحقیق بهترین سرویس را انتخاب کرده و معامله خوبی داشته باشید.
منفعت دیگر این اندازه از کارت ویزیت‌ها این است که جهان به سمت کارت‌هایی به همین اندازه می‌رود و هربار که شخصی یک کارت ویزیت استاندارد سفارش می‌دهد یک کارت ویزیت دیگر به انبوهی از کارت ویزیت‌های مشابه اضافه می‌شود.
مخاطبین شما ممکن است کارت ویزیت را نگه دارند و یا از طریق اپلیکیشن‌هایی آنرا اسکن کنند. عدم داشتن یک کارت ویزیت با اندازه استاندارد ممکن است باعث شود که به سطل زباله منتقل شود چراکه نگهداری آن مشکل است و استاندارد لازم برای اسکن گرفتن را ندارد. اگر شما کسب و کاری در خارج از ایالات متحده دارید، واجب است که از سایز کارت ویزیت در کشور محل اقامت خود اطلاع داشته باشید. ما در اینجا اندازه‌های استاندارد برای برخی از نقاط دنیا را ذکر کرده‌ایم:

  • کانادا و امریکا: ۳. ۵” × ۲”
  • ژاپن: ۳. ۵۸۲” × ۲. ۱۶۵”
  • ایرلند، ایتالیا، انگلستان، فرانسه، آلمان، اتریش، هلند، اسپانیا، سوییس، بلژیک، اسلوونی، پرتغال، ترکیه: ۳. ۳۴۶” × ۲. ۱۶۵”
  • استرالیا، دانمارک، زلاند نو، نروژ، تایوان، سوئد، ویتنام، هند، کلمبیا: ۳. ۵۴” × ۲. ۱۶۵”
  • هنگ کنگ، چین، سنگاپور، مالزی: ۳. ۵۴۳” × ۲. ۱۲۵”
  • ایران: ۳. ۳۴۶” × ۱. ۸۸۹”
  • روسیه، مکزیک، کره جنوبی، افریقا، ازبکستان، لهستان، رومانی، برزیل، آرژانتین، اوکراین: ۳. ۵۴۳” × ۱. ۹۶۸”

۲. سبک کلاسیک را رعایت کنید


البته که در بیشتر روز‌ها کار‌هایمان را از طریق گوشی و ساعت‌های هوشمند انجام می‌دهیم، ولی با این حال اکثر افرادی که در طول شبانه روز با آن‌ها ملاقات می‌کنیم، کیف پولی پر از کارت‌های اعتباری دارند. کارت‌های اعتباری اندکی کوچکتر و عریضتر از کارت‌های ویزیت هستند معمولاً اندازه آن‌ها ۳. ۳۷۵” x ۲. ۱۲۵”است.
سایز کارت ویزیت باید طوری طراحی شود که به راحتی در کیف پول جا شود. کارت ویزیت فقط برای ارتباط دیگران با شما نیست، بلکه برای خود شما نیز هست. باید همیشه مطمئن باشید که حداقل یک یا دو کارت ویزیت خود را همراه داشته باشید تا درصورتی که با شخص خاصی در خیابان و یا سفر مواجه شدید برای معرفی خود و کسب و کارتان کارت ویزیت خود را به او ارائه دهید.

۳. سایز کارت ویزیت را گسترش دهید


یک نکته دیگر در مورد سایز کارت ویزیت، کارت‌های ویزیتی که کمی بزرگتر از کارت‌های اعتباری و کارت ویزیت‌های رایج هستند، اینروز‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده است. آن‌ها در مقیاس ۳. ۵” x ۲. ۵” هستند یعنی اینکه کمی کشیده‌تر از کارت‌های دیگر هستند.
این کارت‌ها اصولاً در کیف‌های نگهدارنده کارت‌های اعتباری جا نمی‌شوند. یکی از مزیت‌های این کارت‌ها فضای زیاد آن است تا بتوانید با خیال راحت تمام اطلاعات مربوط به کسب و کار خود را در آن بگنجانید. همچنین می‌توان با توجه به رزولوشن کارت ویزیت در آن از تصاویر بزرگتر نیز استفاده کرد. اگر هم به تمام فضای کارت احتیاجی ندارید می‌توانید آن قسمت‌ها را خالی بگذارید تا اطلاعات شما جلوه بهتری پیدا کند.

۴. از تمام فضا استفاده کنید


امروزه کسب و کار‌ها می‌دانند که برای موفقیت نیاز است برای طراحی سایز کارت ویزیت کمی خارج از چهارچوب عمل کنند. کارت‌های مربعی شکل بدلیل کمبود فضا محبوبیت چندانی ندارند. اندازه آن‌ها معمولاً ۲. ۵” x ۲. ۵” است. بزرگترین مشکل این اندازه از کارت ویزیت‌ها چاپ آنهاست.
قبل از اینکه طراح کار طراحی کارت ویزیت شما را شروع کند، از یک شرکت ارائه دهنده خدمات چاپ بخواهید که قیمت چاپ این سبک از کارت ویزیت‌ها را برای شما برآورد کند تا بتوانید بررسی کنید که بودجه کافی برای چنین کاری را دارید یا خیر در غیر اینصورت یک کارت ویزیت بسیار عالی و حرفه‌ای دارید بدون اینکه توانایی چاپ آنرا داشته باشید.
در طی سال‌های گذشته یکسری از سایز‌های کارت ویزیت محبوبیت پیدا کرده‌اند مثل ۳. ۵″ x ۴″ و۳. ۵” x ۲”. این اندازه‌ها هم فضای مناسب برا درج اطلاعات مربوط به کسب و کارتان را دارند و هم تقریباً به اندازه کارت‌های استاندارد هستند. اما پیش از سفارش این سایز از کارت ویزیت اطمینان حاصل کنید که کسی این اندازه از کارت را برای شما چاپ خواهد کرد. در غیر اینصورت باید ساعت‌ها وقت خود را صرف جستجوی جایی مناسب برای چاپ کارت‌های ویزیت کنید.

۵. از اشکال جالب در کارت ویزیت استفاده کنید


فقط از طریق تغییر اندازه نمی‌توان در ظاهر کارت ویزیت تفاوت ایجاد کرد. حتی یک تغییر خیلی کوچک مثل برش‌های گرد در لبه‌های کارت می‌تواند بدون هیچ ریسکی در تغییر سایز کارت ویزیت، یک نوآوری محسوب شود.
بهترین چیز در مورد کارت‌های استاندارد با لبه‌های گرد این است که به راحتی در کیف نگهدارنده کارت‌های اعتباری و ویزیت جا می‌شود با اینکه کمی با آن‌ها متفاوت است. ولی اگر دوست دارید که کارت ویزیت شما خیلی برجسته‌تر و متفاوت‌تر از سایر کارت‌ها باشد، می‌تواند شکل کارت خود را از حالت استاندارد خارج کرده و به اشکال مختلفی درآورید.
هنگام سفارش چنین کار‌هایی پیشنهاد می‌شود پیش از اینکه دنبال طراح باشید دنبال یک محل مناسب برای چاپ کارت‌ها بگردید. ولی امروزه امکانات بسیار پیشرفت کرده است: بطور مثال یک نویسنده می‌تواند کارت خود را به شکل یک ماشین تحریر طراحی کند و یا یک کافی شاپ کارتی به شکل فنجان قهوه داشته باشد. هرچه که خلاقیت بیشتری داشته باشید بهتر است.

۶. برای موفقیت طراحی کنید


مهم نیست که از چه اندازه و شکلی برای کارت ویزیت خود استفاده می‌کنید. یک طراح خوب می‌تواند در هر صورتی کارت شما را متفاوت و حرفه‌ای طراحی کند. حتی شما می‌توانید به جای تلاش برای داشتن یک کارت ویزیت متفاوت، پول خود را ذخیره کرده و کارتی در همان سایز استاندارد داشته باشید.
یا اینکه با یک چاپخانه خوب قرار داد ببندید و کارت ویزیتی با کیفیت به مشتریان خود تحویل بدهید. شما حتی می‌توانید ریسک کرده و کار خود را به سرویس‌های چاپ آنلاین بسپارید، ولی در اینصورت تضمینی بر روی کیفیت کارت ویزیت‌های شما وجود نخواهد داشت. قالب‌های آنلاین برای انجام کار شما محدودیت‌هایی دارند.
ولی اگر با یک طراح حرفه‌ای بابت سایز کارت ویزیت و سایر مسائل مذاکره کنید، می‌توانید آنچه را که دقیقاً مدنظرتان است برایش توضیح داده و فرمت آماده چاپ را تحویل بگیرید. طراح شما می‌تواند کارت ویزیتی برایتان طراحی کند که به کسب و کار شما هویت ببخشد.
امروزه سرویس‌های چاپ آنلاین گزینه‌های زیادی برای تغییر شکل و سایز کارت ویزیت دارند. بطورکلی مهم نیست که شما از چه سایز و شکلی برای کارت ویزیت خود استفاده می‌کنید، آنچه که کارت ویزیت شما را خاص و منحصربفرد می‌کند طراحی خوب آن است.

پرسش‌های شما درباره طراحی و سایز کارت ویزیت

آیا در کشور‌های مختلف سایز کارت ویزیت متفاوت است؟

بله در کشور‌های مختلف ابعاد و اندازه‌های مختلفی برای طراحی کارت ویزیت وجود دارد. مثلاً این اندازه در ژاپن ۲. ۱۶ در ۳. ۵۸ است. در این مقاله به ابعاد کارت ویزیت در بسیاری از کشور‌ها اشاره کردیم.

آیا شکل کارت ویزیت را تغییر داد؟

با تغییر شکل کارت ویزیت نه تنها سایز کارت ویزیت دستخوش تغییر می‌شود بلکه می‌توانیم با طراحی یک کارت منحصر به فرد، جذابیت بیشتری برای افراد ایجاد کنیم تا بتوانند به مشتریان ما تبدیل شوند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *