راهنمای استفاده از محتوای مارک دار برای گسترش برند سازی

از آنجایی که امروزه بازاریابی تعاملی به سرعت بر بازاریابی وقفه‌ای غلبه کرده‌است، محتوای مارک دار یا محتوای برند شده یکی از مؤثرترین ابزار‌های بازاریاب‌ها برای برقراری ارتباط و تعامل با مردم است. اما صرفاً چون برند شما محتوا تولید می‌کند به این معنی نیست که این محتوا به درستی برند شده‌است.

ما بازاریابان زیادی را دیده‌ایم که در این زمینه به شیوه‌های مختلف شکست خورده‌اند و تیرشان خطا رفته‌است؛ به همین خاطر قصد داریم در عاج مگ به شما کمک کنیم کار تولید محتوای مارک دار را به درستی انجام بدهید. در این مقاله به بررسی چرایی اهمیت محتوای برندشده می‌پردازیم؛ به همراه مراحل ساده‌ای که می‌توانید انجام دهید تا از موفق شدن محتوای مارک دارتان اطمینان حاصل کنید.

چرا محتوای مارک دار اهمیت دارد؟

هویت برند شما از طریق همه‌ی نقاط تماس، از طراحی محصول و ابزار تبلیغات فروش (sales material) شما گرفته تا صفحه‌ی اصلی سایت‌تان، منتقل می‌شود. به همین دلیل است که ارائه‌ی یک هویت منسجم و یکپارچه در تمامی محتوا‌ها اهمیت دارد؛ خواه در حال تنظیم یک گزارش سالانه باشید، خواه عکس‌نوشته‌ی گرافیکی و یا ویدئو بسازید.

محتوای مارک دار به معنای چسباندن لوگوی شما روی چیزی نیست؛ بلکه به معنای ساختن تجربه‌ی برندی است که نشان بدهد شما چه کسی هستید و چه کاری انجام می‌دهید. خوشبختانه، در یک فضای شلوغ که باید برای جلب توجه رقابت کنید، محتوای مارک دار به روش‌های مختلفی به شما کمک می‌کند.

۱) افزایش جذب

محتوای خوش‌ساخت و برند شده، افراد را تحت تأثیر می‌دهد و آن‌ها را به تعامل با محتوای شما ترغیب می‌کند. این به شما کمک می‌کند زودتر از رقبایتان توجه مخاطب را جلب کنید.

۲) جایگاه ارتباط

تولید محتوای مارک‌دار، ساده‌تر از محتوای ساده رایج است؛ تنها به این دلیل که مغز ما اطلاعات تصویری را سریع‌تر پردازش می‌کند. هرچه مؤثرتر هویت بصری خود را به کار بگیرید، به همان اندازه درک، مصرف و یادآوری محتوای شما برای افراد آسان‌تر می‌شود.

۳) یکپارچگی در تولید محتوای مارک دار

هر چقدر ثابت‌قدم‌تر باشید، افراد بیشتری به شما به چشم یک منبع محتوای برند شده، معتبر و قابل اعتماد نگاه می‌کنند. این کلید ایجاد اعتماد است و در نهایت به ایجاد رابطه طولانی‌مدت با افراد درست منتهی می‌شود. اگر محتوای شما بخش‌بندی شده، جداگانه و پراکنده باشد و به طراحی و ارائه‌ی آن فکر نکرده باشید، پرورش این رابطه بسیار سخت‌تر خواهد بود.

۴) پیوند

طبق پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ درباره‌ی اثر عاطفی داستان سرایی برند شده (Branded Storytelling) توسط « Realeyes/Turner Ignite» انجام شد، محتوای مارک دار در مقایسه با تبلیغات سنتی ۳۰ ثانیه-ای احساسات قوی‌تری را القا می‌کند.

مقایسه‌ی محتوای مارک‌دار با تبلیغات سنتی در این تحقیق نشان داد که محتوای مارک دار باعث می‌-شود بینندگان:

  • ۶۲ درصد واکنش مثبت‌تری از خود نشان دهند.
  • ۳۱ درصد بیشتر از لحاظ احساسی درگیر شوند.
  • احتمال اینکه خرید کنند ۱۷ درصد افزایش پیدا کند.

اگر به دنبال راهی برای برقراری ارتباط هدفمند با کسانی هستید که به محصول یا خدمات شما نیاز دارند، محتوای مارک دار (Branded Content) بهترین راه است.

چگونه مطمئن شوید محتوای مارک دار شما هویت برندتان را منعکس می‌کند

محتوای مارک دار خوب، هم به بیننده و هم به برندینگ (BOLD) شما خدمت می‌کند، اما تولید محتوای خوب به کمی تعادل نیاز دارد. متأسفانه بخش زیادی از محتوا‌های مارک داری که ما می‌بینیم در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

  1. بیش از حد تحت تأثیر برند قرار گرفته (overbranded): در برندینگ اغراق شده‌است.
  2. کمتر از حد کافی به برند پرداخته (underbranded): هیچ برندی دیده نمی‌شود یا برندینگ به مقدار کمی انجام شده‌است.
  3. محتوای مارک دار اشتباه تولید شده (misbranded): برندینگ به صورت نادرست انجام شده-است.

برای اینکه مطمئن شوید محتوای مارک دار شما به درستی کار می‌کند، این ۵ مرحله را دنبال کنید. اگر چندین تولیدکننده‌ی محتوا دارید، می‌توانید از این مراحل به عنوان یک چک لیست مفید استفاده کنید تا به کمک آن مطمئن شوید تیم شما همواره محتوای یکدست و منسجمی را تولید می‌کنند.

موضوعات درستی را انتخاب کنید

فارغ از کاری که برند شما انجام می‌دهد، نوع محتوایی که تولید می‌کنید باید همیشه با برندتان مرتبط باشد. (ترجمه: محتوا باید به حیطه‌ی کاری یا تخصص شما مربوط باشد. ) موضوعاتی را پیدا کنید که می‌‌توانید به صورت موثق راجع به آن‌ها صحبت کنید؛ سپس روی چگونگی ارائه‌ی ارزش از طریق محتوا تمرکز کنید.

توصیه: اصول تولید محتوای با ارزش را رعایت کنید و با استفاده از‌ایده‌های روایت داستان برند، طوفان فکری بعدی خودتان را راه‌اندازی کنید.

از صدا، لحن و شخصیت برند استفاده کنید

نحوه‌ی صحبت کردن، نوشتن، شوخی کردن و… شما، همگی منحصر به برند شما هستند. چه یک کتاب الکترونیکی باشد چه یک توییت، شخصیت برند خود را در تمامی بخش‌های محتوا تزریق کنید. این کار به شما کمک می‌کند برندتان را انسانی کنید و به یک منبع قابل دسترس تبدیل شوید.

توصیه: اگر هنوز صدای برند خود را به وضوح شناسایی و بیان نکرده‌اید، مقاله صدای برند را که در عاج مگ منتشر شده بخوانید.

نقش پیام‌رسانی در محتوای مارک دار

گذشته از صدای شما (نحوه‌ی صحبت کردن)، باید مطمئن شوید چیزی که می‌گویید با اهداف برندتان همخوانی دارد. همه چیز، از ارزش پیشنهادی شما گرفته تا فراخوان‌های عمل شما، باید داستان درستی را روایت کنند.

محتوای خوش‌ساخت و برند شده، افراد را تحت تأثیر می‌دهد و آن‌ها را به تعامل با محتوای شما ترغیب می‌کند.

براساس هویت بصری برند خود طراحی کنید

از محصولات شما گرفته تا وبسایت‌تان، «ظاهر» برند شما داستان خودش را تعریف می‌کند. (طراحی خوب تنها یک وجه تمایز نیست؛ بلکه همان چیزی است که مردم این روز‌ها انتظارش را دارند. ) مطمئن شوید یک هویت بصری جامع و پیوسته دارید که تمام عناصر موردنیاز طراحان برای تولید محتوای مارک‌دار را شامل می‌شود، از جمله:

یک راهنمای سبک بسازید

ساده‌ترین راه برای اطمینان از اینکه محتوای برند شده (branded content) به درستی نشان می‌دهد که شما چه کسی هستید، داشتن یک سبک برند است که شامل مثال‌ها، نکات و دستورالعمل‌هایی برای استفاده از هویت برند شما باشد. این نوع منابع، یک راهنما برای همه‌ی طراحان و تولیدکنندگان محتوایی که با برند شما کار می‌کنند فراهم می‌کند و به همه‌ی افراد شرکت شما قدرت می‌دهد تا محتوای مؤثرتری تولید کنند.

روی تعریف کردن داستان خود در هر نقطه‌ی تماس تمرکز کنید

تعریف کردن داستان برند شما یک فرآیند مداوم است، بنابراین در طول مسیر به دنبال راه‌هایی برای بهبود یا تقویت بازاریابی خود باشید. اگر می‌خواهید همین حالا شروع کنید…

جمع‌بندی

در این مقاله از عاج مگ موضوع کمتر شناخته شده محتوای مارک دار، اصول و شیوه‌های تولید آن را بررسی کردیم. این نوع از محتوا که به آن محتوای برند شده هم می‌گوییم به افزایش جذب کاربران، ارتقا جایگاه ارتباطی برند، ثبات در تولید محتوا و ایجاد ارتباط عمیق عاطفی بین برند و مشتریان کمک می‌کند. در ادامه هم به مواردی اشاره کردیم که پیروی از آن‌ها می‌تواند موفقیت برنامه تولید محتوای مارک‌دار را افزایش دهد.

پرسش‌های شما درباره محتوای مارک دار

محتوای مارک دار چه مزایایی برای من دارد؟

محتوای مارک دار یا برند شده به شما کمک می‌کند تا نرخ جذب مشتریان را افزایش دهید و برندتان را به نقطه ارتباط با مشتریان تبدیل کنید. به علاوه این نوع از محتوا منجر به ثبات در تولید محتوا می‌شود که این خودش می‌تواند ارتباط عاطفی عمیقی میان برند و مشتریان ایجاد کند.

محتوای مارک دار یا محتوای برند شده چگونه به پیج اینستاگرام کمک می‌کند؟

با توجه به اینکه پیج‌های اینستاگرامی به شدت وابسته به حضور کاربران و بازدید از محتوای تولیدی هستند، محتوای مارک دار (branded content) به آن‌ها امکان می‌دهد تا میزان فروش محصولات خود را افزایش داده و به یک مرجع محتوایی در حوزه تخصصی‌شان تبدیل شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *