برنامه ریزی و طراحی هویت بصری برند برای کسب و کارهای مختلف

طراحی هویت بصری برند مثل پوشاندن لباس به برندتان است. مردم برند شما را به رنگش و یا محتوای بلاگ شما را به فونتش می‌شناسند. اینها نمونه‌های کوچکی از مفهوم گسترده طراحی هویت بصری برند هستند که همراه با سربرگ‌ها، شعارهای تبلیغاتی ، پوسترها و … هویت بصری یک برند را تشکیل می‌دهند.

امروز در مجله عاج در مراحل طراحی هویت دیداری برند با شما همراه می‌شویم و به ویژگی‌های لازم در هویت بصری خوب اشاره می‌کنیم. همچنین به نکته‌هایی در طراحی هویت بصری و نقش آن در برندینگ اشاره می‌کنیم که در سایر منابع پوشش داده نشده است.
در ادامه با ما همراه باشید.

بیایید فکر کنیم طراحی هویت بصری برند مثل خریدن ماشین است. بالاترین مدل را با موتور قدرتمند، سانروف و صندلی‌های چرمی سفارش می‌دهید یا معتقدید برای گشت و گذار در شهر یک مدل معمولی کافی است به شرطی که بعدها بتوانید آن را با باربند دوچرخه و سیستم استریو برای ماجراجویی‌های آخر هفته ارتقا دهید؟
واقعیت این است که هیچ الگوی یکسانی وجود ندارد. همه چیز با ارزیابی نیازهای خاص شما تعریف می‌شود. بنابراین، بیایید در مورد آنچه که یک هویت بصری خوب را ایجاد می کند، صحبت کنیم ، به جای اینکه بپرسیم هویت بصری شامل چه بخش‌هایی است.

هویت بصری برند چه فایده‌ای دارد؟

آنهایی که برای هویت بصری برند خود ارزش قائل هستند و زمان و دانش کافی برای طراحی آن صرف می‌کنند، رابطه محکم‌تری با مشتری‌های خود خواهند داشت. این در حالی است که یک هویت بصری بی‌هدف، تصویر بی‌ثباتی در ذهن مشتری می‌سازد. اهمیت و لزوم این بُعد از برند را می‌توانید باتوجه به مزیت‌های زیر بیشتر درک کنید.

شناخت: فرض کنید اپل برند موردعلاقه شماست. چه جزئیاتی در ابتدا به ذهن‌تان می‌رسد؟ به احتمال زیاد لوگوی این برند. هویت دیداری منحصربفرد باعث می‌شود مخاطب سریع‌تر و عمیق‌تر ما را بشناسد.
اعتماد: به کمک هویت بصری برند می‌توانید اعتماد مخاطبان را جلب کنید. آنها روی شما حساب ویژه‌ای باز می‌کنند.
ثبات و تداوم برند: کسب‌وکار شما همواره در حال رشد و تکامل است. هویت بصری ، برند شما را در میان این تحولات ، آشنا و قدرتمند نگه می‌دارد. به‌بیانی دیگر حس تعلقی در مخاطب به‌وجود می‌آید که شما را پس از تحولات به‌یاد می‌آورد.
تعامل صمیمانه و برد-برد: حضور تصویری قدرتمند و باثبات شما باعث می‌شود ۳.۵ برابر بیشتر از قبل دیده شوید و ۲۳درصد تعامل بهتر و معنادارتری با مشتری‌های بالقوه خود داشته‌باشید.
برتری نسبت به رقبا: در این بازار پر از رقابت، با وجود هویت بصری جذاب، می‌توانید برای مخاطب‌هایتان به‌یادماندنی‌تر و چشم‌گیرتر باشید و از رقیب‌های‌تان متمایز شوید.

یک هویت بصری خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک هویت بصری خوب، زیبا نیست. بلکه هدفمند است و به شما کمک می‌کند تا بدون توجه به رسانه ارتباط برقرار کنید و نشان دهید چه کسی هستید. ویژگی‌های یک هویت بصری برند عبارتند از:
متمایز: چشم‌های‌تان را ببندید و این بار به برند تویوتا فکر کنید. شما هم قبول دارید متفاوت بودن از بارزترین ویژگی‌های هویت بصری این برند است؟
به‌یادماندنی: وقتی مخاطب تنها با شنیدن نام یکی از محصولات ، رنگ و لوگوی برند شما را در ذهن خود می‌بیند، موفق به خلق یک هویت بصری به‌یادماندنی شده‌اید. کمتر کسانی هستند که لوگوی مک‌دونالد را فراموش کنند.
رشدپذیر: هویت بصری یا سازمانی برند خود را فقط برای امروز طراحی نکنید. همانقدر که برند شما پیشرفت می‌کند، هویت بصری شما نیز باید همراه با آن رشد کند. همه ما شاهد تحولات برند اپل بوده‌ایم.
انعطاف‌پذیر: شما باید بتوانید عناصر تصویری هویت بصری برند خود را در رسانه‌های متفاوت به‌راحتی و بدون محدودیت استفاده کنید.

هویت بصری برند شامل چه چیزهایی است؟

در چه فضاها و رسانه‌هایی حضور بیشتری دارید؟ چه نوع محتواهایی تولید می‌کنید؟ پاسخ به این سوا‌ل‌ها و شناخت نیازهای‌تان کمک می‌کند تا هویت بصری برند خود را شخصی‌سازی کنید و عناصر آن را متناسب با همین اطلاعات انتخاب کنید. با این حال همه برندها به سه جزء اصلی هویت بصری یعنی لوگو، پالت رنگ و تایپوگرافی نیاز دارند. اگر چشم‌انداز وسیع‌تری داشته‌باشید، می‌توانید عکاسی، تصویرسازی، آیکون‌گرافی و تجسم داده‌ها را هم به‌عنوان جزئی از ‌visual identity خود تعریف و طراحی کنید.
تنها درصورتی این عناصر نقش کارآمد و تاثیرگذار در برند ما دارند که خلاقانه و حرفه‌ای طراحی شوند. ما در ارتباطات خلاق عاج به بسیاری از برندها کمک کرده‌ایم تا هویت بصری خود را زنده کنند و از هر کدام چیزهایی یاد گرفته‌ایم – از جمله دام‌های بزرگی که باید از آنها اجتناب کرد و چیزهای کوچکی که می‌توانند تفاوت بزرگی در نتیجه نهایی ایجاد کنند. به شما پیشنهاد می کنیم که هر عنصر را تا حد امکان کارآمد و مؤثر طراحی کنید.

نقش لوگو در هویت بصری برند

مهمترین هدف از طراحی یک لوگوی قوی اما منعطف این است که شخصیت برند شما را منعکس کند و به راحتی استفاده شود.
بهتر است:

 • ابتدا لوگو را سیاه و سفید طراحی کنید تا طرح را بدون تاثیر رنگ هم ببینید.
 • مطمئن شوید طراحی لوگو برای وب‌سایت و چاپ مناسب باشد.
 • حواس‌تان باشد رندر آن‌ها در اندازه‌های کوچک به خوبی انجام شود.

پالت رنگ

رنگ یک عنصر بسیار احساسی در برندسازی ((B است، اما گاهی مشکلاتی را ایجاد می‌کند، زیرا واکنش احساسی افراد به رنگ‌های مختلف می‌تواند بسیار ذهنی باشد. برای برند شما، مهم است که یک پالت ساده اما منعطف داشته باشد که شخصیتش را به بهترین شکل نشان می‌دهد. شما همچنین باید در برنامه طراحی هویت بصری یک پالت جامع بسازید که به طراحان اجازه دهد تا رنگ‌های مختلف را آزادانه انتخاب کنند. برای ساختن پالت رنگ، بهتر است:

 • در کنار یک رنگ اصلی، دو رنگ اولیه، سه تا پنج رنگ مکمل و دو رنگ تاکیدی را نیز انتخاب کنید.
 • از نمایش درست رنگ‌ها روی صفحه‌نمایش مطمئن شوید.

تایپوگرافی

ما به برندسازی (Branding) مانند ساختن خانه فکر می‌کنیم. ابتدا پی را می‌ریزیم و بعد شروع به ساختن می‌کنیم. اگر لوگو و رنگ‌ها را پی در نظر بگیریم، تایپوگرافی صرفاً گسترش طبیعی زبان بصری است.بهتر است:

 • تایپوگرافی تحت تأثیر شکل و سبک لوگوی شما باشد تا ظاهری مکمل و منسجم داشته باشید.
 • دو تا سه فونت برای هویت بصری برند خود طراحی کنید.
 • برای اطمینان از انتخاب درست، پیش از نهایی شدن تایپوگرافی، آن را روی کاغذ چاپ کنید.

عکاسی

این روزها عکاسی بیش از هر زمان دیگری برای ایجاد هویت بصری برند مهم است چرا که قسمت مهمی از داستان برند از طریق تصاویر منتقل می‌شود. اگر از تصاویر مردم استفاده می‌کنید، باید آگاه باشید که تصاویر چه چیزی (به عنوان مثال، تنوع و جنسیت) را درباره برند شما به مخاطب منعکس می‌کنند. یک هویت بصری خوب نحوه انتخاب و برخورد با عکاسی را دیکته می کند.

 • از سبک‌های تصویری ثابت و منسجم استفاده کنید.
 • به کیفیت و وضوح تصاویر اهمیت بدهید.
 • تصاویر و عکس‌های استوک را دست‌کم نگیرید. اگر امکان عکاسی حرفه‌ای ندارید، با یک طراحی منحصربفرد می‌توانید یک تصویر ساده و استوک را به عکسی تبدیل کنید که داستان برند شما را بازگو کند. مطمئن شوید که بایدها و نبایدها را در اجرای فیلترها، ویرایش و کیفیت تصاویر رعایت کرده‌اید.

تصویرسازی

داشتن سبک تصویری منحصربه فرد یک اقدام هوشمندانه برای برندسازی تصویری است. اما مراقب باشید زیاده‌روی نکنید. حتما مطمئن شوید که سبک مورد نظرتان قابل تکرار است (مخصوصاً زمانی که چندین طراح و تولیدکننده محتوا دارید). بهتر است

 • سبک یکتا و منسجمی را انتخاب کنید.
 • سادگی را به خاطر بسپارید و بیشتر به تقویت بصری برند سازمانی اهمیت بدهید.
 • برای تصویرسازی شخصیت، از افراد، محصولات و ویژگی‌های آن‌ها آگاه باشید.

آیکون‌گرافی

آیکون‌ها همان نمادهای دیداری هستند که برای برقراری ارتباط، ساده عمل می‌کنند و برای انتقال اطلاعات، سریع. با این اوصاف، هدف آیکون‌گرافی وضوح و درک است، نه به رخ کشیدن هنر شما. بهتر است:

 • آیکون‌ها را اختصاصی و تنها برای برند خود طراحی کنید. آیکون‌های آماده جذابیت کافی ندارند. این مورد در پکیج های هویت بصری هم زیاد دیده می‌شود.
 • از مرتبط بودن آیکون‌ها با موضوع مطمئن شوید.
 • وضوح آن‌ها را در اندازه‌های کوچک از یاد نبرید.

تجسم داده‌ها در طراحی هویت بصری برند

قدرت ذهن ما برای درک تصاویر، توسعه‌ یافته‌است. به‌همین خاطر تبدیل حجم عظیم داده‌ها به تصویر منجر به درک بیشتر و بهتر آن‌ها می‌شود و ادامه مسیر را برای ما راحت‌تر می‌کند. البته هر برندی به تجسم داده‌ها نیاز ندارد. قبل از هر اقدامی باید نیازهای کسب‌وکار خود را بشناسید. بهتر است:

 • از عناصر اضافی که به درک بهتر کمک نمی‌کند، دوری کنید.
 • از رنگ‌ها برای درک بیشتر و ازبین‌بردن تضادها کمک بگیرید.
 • به داده‌ها، طبق قاعده مشخصی (الفبایی، صعودی یا نزولی) نظم دهید.

چه چیزی هویت بصری را تکمیل می‌کند؟

هویت برند خود را بیشتر بشناسید. هویت برند شما هدایتگر هویت بصری شماست. به‌همین خاطر باید نسبت به آن شناخت کامل داشته باشید. پاسخ به سوال‌های زیر می‌تواند به ساخت هویت بصری شما کمک کند.

 • ماموریت برند شما چیست؟
 • چه ارزش‌هایی را دنبال می‌کنید؟
 • برند شما چگونه به مردم کمک می‌کند؟
 • مشتری‌های شما چه کسانی هستند؟
 • چگونه با مشتری‌های خود در ارتباط هستید؟

برند خود را همچون شخصیتی در نظر بگیرید تا با شناخت بیشتر او بتوانید ظاهر و ویژگی‌های بصری‌اش را آماده کنید.

با عناصر طراحی آشنایی کافی داشته باشید. بعضی از رنگ‌ها نشان‌دهنده شورواشتیاق هستند بعضی دیگر سردی و بی‌میلی را تداعی می‌کنند. برخی از فونت‌ها مدرن هستند و خلاقانه، برخی دیگر قدیمی. دسته‌ای از شکل‌ها حس انعطاف‌پذیری منتقل می‌کنند و دسته‌ای دیگر حس خشک و رسمی‌. اینجاست که اهمیت شناخت عناصر طراحی پررنگ‌تر می‌شود و باید بدانیدکه تصاویر چگونه حرف می‌زنند.
راوی یک داستان جذاب باشید. عناصر بصری توجه مخاطب را جلب می‌کنند؛ درحالی‌که داستان‌ها او را درگیر می‌کنند. اگر می‌خواهید این داستان‌ها را دلنشین‌تر برای مخاطب بازگو کنید، باید ایده‌های بصری را در کنار هم جمع کنید. مهم‌ترین قانون داستان‌سرایی در طراحی هویت بصری برند اینجا به‌کارتان می‌آيد که می‌گوید: «نگو؛ نشان بده.»
با تمرکز بر سادگی، از هدف دور نشوید. شما فرصت زیادی برای تاثیرگذاری بر مخاطب ندارید. از سوی دیگر بسیاری داستان، ایده و پیام دارید که هویت بصری شما می‌تواند قاصد آن‌ها باشد. به‌همین خاطر برای جلوگیری از سردرگمی، باید مهم‌ترین پیام را انتخاب کنید و هویت بصری خود را همسو با آن بسازید.
رسانه‌های خود را مشخص کنید. رسانه‌های مختلف، عناصر بصری شما را به‌طور قابل‌توجهی تغییر می‌دهند. برای مثال رنگ‌هایی که در رسانه‌های دیجیتال روشن هستند یا فونت‌هایی که خواناتر هستند، در رسانه‌های چاپی تیره‌تر و ناخواناتر به‌نظر می‌رسند. پس باید با شناخت بهتر کانال‌ها، هویت بصری برند خود را متناسب با آن‌ها طراحی کنید.

برای اطمینان از اینکه طراحی هویت بصری شما در مسیر درستی است، به یک راهنمای جامع استایل برند نیاز دارید. این راهنما به تیم شما و همه کسانی که با شما همکاری می‌کنند، نشان می‌دهد چگونه هویتی بسازید که با برند شما همسو باشد.
این را هم فراموش نکنید که هویت بصری تنها جزئی از برند شماست. تیم شما باید به همه ابزارهای ارتباطی مجهز باشد تا با ساختن یک هویت برند جامع، به مخاطب نشان دهد شما چه کسی هستید، چه کاری انجام می‌دهید و چرا مردم باید برند شما را انتخاب کنند.
شناختن قلب برند، شخصیت و صدای برند، چهارچوب‌های پیام برند و روایت داستان‌های جذاب و درگیرکننده، همه‌ی پرسش‌ها و خلاء‌های ذهنی شما و همچنین شکاف بین شما و مخاطب را پر می‌کنند.
در طراحی هویت بصری هم مانند هر مرحله‌ دیگری از استراتژی برندتان ممکن است سردرگمی و کلافگی به سراغ‌تان بیاید. نگران نباشید و به قدرت تخصص و دانش اعتماد کنید. ما در ارتباطات خلاق عاج کنار شما هستیم تا برند قدرتمندی داشته باشید.

جمع‌بندی

در این مقاله از بلاگ عاج مفهوم گسترده طراحی و ایجاد هویت بصری برند که برخی به آن هویت دیداری سازمانی هم گفته‌اند اشاره کردیم.
داشتن هویت بصری برند یکی از موارد ضروری در موفقیت فرایندهای بازاریابی و ارتباط با مخاطبان است و بر اساس این مقاله ویژگی‌های قابل توجه در یک برند عبارتند از: تمایز، قابلیت یادسپاری، رشدپذیری و انعطاف‌پذیری. همچنین در همین مقاله نشان دادیم که هویت بصری از عناصری مثل فونت‌ها، رنگ‌ها، آیکون‌ها و … تشکیل می‌شود و در نهایت نوشتیم که با توجه به چه نکاتی طراحی هویت بصری برندتان را تکمیل کنید.

پرسش‌های شما درباره هویت بصری برند (Brand Identity)

این مقاله درباره هویت بصری چطور به برند من کمک می‌کند؟

این مقاله که در مجله عاج منتشر شده، اول هویت بصری خوب را برای شما منتشر می‌کند. در ادامه ویژگی‌هایی که هویت بصری برند باید داشته باشد تا بتواند مخاطبان را جذب کند را نشان می‌دهد. در پایان هم نکاتی را به شما می‌گوییم که با استفاده از آنها می‌توانید بهترین هویت بصری برند را طراحی کنید.

هویت بصری شامل چیست؟

همان‌طور که در این مقاله با جزییات بیشتر آمده هویت بصری برند شامل مواردی از جمله لوگو، پالت رنگ، تایپوگرافی، عکاسی، تصویرسازی و آیکون گرافی است.

هویت بصری یکی از برندهای معروف را معرفی کنید؟

یکی از برندهایی که با اقدامات خیلی خوبی را برای هویت بصری و دیداری خود انجام داده و توانسته از این راه با مخاطبان زیادی در سراسر جهان ارتباط داشته باشد و همچنین فروش خود را صرفا از طریق نام برند افزایش دهد، «مک دونالد» است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *