نگاهی به استراتژی تبلیغات در اپل که همیشه تضمین کننده موفقیت این برند بوده است

در دسامبر سال ۲۰۱۷ سایت اینتربرند ۱۰۰ نام تجاری برتر در دنیا را بر اساس عملکرد مالی این شرکت‌ها معرفی کرد. کمپانی اپل در صدر این لیست قرار دارد. بنیانگذار و فرد تأثیرگذار شرکت اپل، استیو جابز شخصی که برند اپل را با نام او می‌شناسیم، مدرک کارشناسی نداشت، طراح و مهندس نبود اما در تدوین استراتژی تبلیغات و بازاریابی بهترین بود.

کمپانی اپل همیشه در تبلیغات بهترین بوده است و این را به استراتژی کمپین تبلیغاتی که از زمان استیو جابز فعال است، مدیون است. تبلیغ مکینتاش که در سال ۱۹۸۴ توسط ریدلی اسکات کارگردانی شد بعد از اکران به مدت سه دهه به عنوان تبلیغ قدرتمند معرفی شد. این تبلیغ منجر به فروش ۷۲۰۰ نسخه مکینتاش در طول صد روز شد. درس‌های زیادی از تبلیغات اپل می‌توان یاد گرفت که در این مقاله از عاج مگ ده مورد از بزرگترین استراتژی‌های تبلیغات در اپل را مرور می‌کنیم.

۱. ساده ماندن

مشتری به کمپین‌های تبلیغاتی پیچیده نیازی ندارد. اپل فهمید باید تا جایی که امکان دارد باید مفهوم ساده بسازد. در استراتژی تبلیغات اپل چیزی در مورد اینکه چطور و از کجا بخرید وجود ندارد. پیام تبلیغاتی اپل بسیار ساده است. معمولاً محصول را نشان داده و اجازه می‌دهد در مورد خودش حرف بزند، حداقل محتوا با پیام گرافیکی ساده ترجمه می‌شود.

۲. استفاده از کارایی محصولات

اپل برای تبلیغات محصولات خود را در ویدیو و فیلم توسط اشخاص معروف و تأثیر‌گذار معرفی می‌کند. شما هم می‌توانید محصولات خود را توسط این افراد در شبکه‌های اجتماعی معرفی کنید و آن‌ها با استفاده از محصول به دنبال‌کنندگان سودمند بودن آن را نشان دهند.

۳. قدرت نفوذ دیدن

اپل برای مشتری‌هایش فرصت مرور و استفاده از محصولات و خدمات را به صورت رایگان فراهم می‌کند. با این استراتژی تبلیغاتی مشتری‌ها خوشحال می‌شوند تا امکان استفاده یا مرور محصول را داشته باشند. شما می‌توانید با ارائه یک کالابرگ یا دعوت نامه با ذکر نام و عکس شخص از آن‌ها دعوت کنید. فرستادن لینک وب سایت را برای اعتبار بیشتر ارسال کنید.

۴. تمرکز بر محتوای خاص بیشتر از قیمت

بخش بزرگی از استراتژی تبلیغات اپل این است که هیچ وقت وارد جنگ قیمت نمی‌شود. هرچند که قیمت‌های آن بیشتر از هر رقابتی است. آن‌ها می‌توانند قیمت بیشتر ارائه دهند زیرا تمرکز آن‌ها بر محتوای خاص است، چیزی که رقیب‌های دیگر قادر به تقلید از آن نیستند.
همچنین تمرکز اپل بر فراهم کردن بهترین تجربه برای کاربر با آینده‌ای دلچسب از اپلیکشن‌های گسترده که در رده آن محصول قرار دارد. هرچیزی که اپل می‌خواهد پیشنهاد دهد مطمئن می‌شود که مشتری آن را پسندیده و حاضر به پرداخت قیمت بیشتر می‌شود. این روش می‌تواند برای هر محصول و خدماتی مورد استفاده قرار بگیرد. فقط بر روی چیزی تمرکز کنید شما را از بقیه مارکت جدا کند. این استراتژی تبلیغات قبلاً آزموده شده است.

۵. نماینده چیزی باش

مشتریان شما می‌خواهند بدانند چیزی را که شما ارائه می‌کنید دارای چه ارزش به خصوصی است تا برای خرید و استفاده از آن احساس راحتی داشته باشند. این چیزی فراتر از خود محصول است و باید درتمام چیزی‌هایی که به آن مرتبط است مشخص و معلوم باشد. از جمله نوع بسته‌بندی، ظاهر خرده فروشی و غیره. این پیام‌ها باید این ارزش‌ها را در تمام پلت فرم‌ها و تریبون‌ها تکرار کنند.
پیام‌ها دائماً عقاید مخاطبین شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند؛ که بتوان روی برند شما همیشه حساب شود تا به آنچه که برای آن تلاش می‌کند دست یابد. شما باید به تمام چیز‌هایی که به استراتژی تبلیغات شما مربوط می‌شود توجه داشته باشید و مطمئن شوید که یک احساس و نگاه متحد در آن وجود دارد.

۶. در استراتژی تبلیغات تجربه بسازید نه فقط محصول

هرکسی می‌تواند محصول را تولید کند ولی افراد زیادی هستند که نمی‌توانند تجربه کردن را برای مشتری ایجاد کنند. این به یاد ماندنی است و آن‌ها را وسوسه می‌کند تا دوباره و دوباره برگردند. اپل‌ایده‌ی ایجاد تجربه خرید را اختراع کرده است.

۷. سخنرانی برای حاضران به زبان خودشان

اپل در مورد مشتری‌هایش مطالعه کرده است و می‌داند چطور به زبان آن‌ها صحبت کند و یکی از بخش‌های حساس استراتژی تبلیغات اپل است. راهی برای پیدا کردن مشتری‌های ثروتمند در مراحل جدید پیدا کرده است. شما هم روی مطالعه کردن مشتری تمرکز کنید و اینکه چطور می‌توان آن‌ها را جذب کرد و در شبکه‌های اجتماعی در مورد جنبه‌های مختلف محصول یا خدمات که بیشتر به آن علاقه‌مند هستند صحبت کنید. از کلماتی استفاده کنید که آن‌ها استفاده می‌کنند.

۸. نگه داشتن مراحل توسعه محصول در هاله‌ای از رمز و راز

بهترین‌ایده اپل نگه داشتن محصول در هاله‌ای از رمز و راز است. اینکه اپل دارد چه کاری انجام می‌دهد؟ این مشتری‌ها را تبدیل به طرفداران شگفت‌زده می‌کند و آن‌ها را به سمت خرید کردن هرچیزی که کمپانی معرفی کرده هدایت می‌کند. معمولاً کمپانی‌ها در استراتژی تبلیغات همه چیز را درمورد محصولشان می‌گویند اما اپل با نگه داشتن اطلاعات، کمی هیجان ایجاد می‌کند و همه را به حدس زدن وا می‌دارد.

۹. تجدید نظر در احساسات

تبلیغات اپل افراد شادی را نشان می‌دهد که زمان خوبی را با آیپد خود دارند تا تمرکز بر اندازه مموری یا عمر باطری باشد. بیشتر تمرکز آن‌ها بر نوع احساساتی است که محتوای تبلیغ منتقل می‌کند. برانگیختن احساسات در مخاطب و تصاویر جذاب احتمال به اشتراک‌گذاری را نیز بیشتر می‌کند. متخصصان بازاریابی اپل به این تجربه‌های احساسی در هنگام تدوین استراتژی‌های تبلیغات توجه می‌کنند.

۱۰. استفاده کردن از تصویر

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که مردم زیر بمباران کلمات هستند. از دلایل محبوبیت ویدیو‌ها این است. استفاده از تصویر بیشتر و کلمات کمتر به معنای تأثیر بیشتر است. اپل تنها با ده کلمه تبلیغاتش را می‌سازد. وقتی کمپین تبلیغاتی ایجاد می‌کنید کلمات کمتر به معنای مخاطب بیشتر است. بویژه وقتی که تصویر می‌دهید، در سطح عمیقتری از احساس طنین انداز می‌شود. استراتژی تبلیغات اپل تا فروش بیشتر و بیشتر ادامه دارد و هر کمپانی می‌تواند این استراتژی‌ها را درمورد محصولات و سرویس‌های جدید و قدیمی خود به‌کار ببرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *